Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klony a mutanty na jedálnom stole

18.06.2014, 11:55 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Spojené štáty ako líder svetových inovácií potvrdili svoj ťah na bránku aj vo výžive. Už dlhšie sa tam používajú plodiny zlepšené génovými manipuláciami. Spotrebujú menej chémie či vlahy, a tak zvyšujú konkurencieschopnosť amerických farmárov.

 • Tlačiť
 • 0

Klonujú sa tam aj najlepšie kusy zvierat. Tento agrárny hi-tech postupne preberajú, využívajú a vylepšujú aj ďalšie časti sveta. EÚ však váha. Na jej území sa pestuje vo väčšom iba jeden typ kukurice od amerického gigantu Monsanto a dováža sa GMO sója na kŕmenie. Aj to málo už niektorí jej členovia spätne zakázali. Starý kontinent pri amerických novinkách volí naplno princíp predbežnej opatrnosti. Potrebuje oveľa dlhšie pozorovania všetkých možných účinkov predtým, ako sa definitívne vysloví, že niečo je naozaj úplne bezpečné. GMO i klony Európa naďalej brzdí napriek tomu, že doteraz sa žiadne nebezpečenstvo pre človeka nepotvrdilo a veľa európskych vedcov i biznismenov tvrdí, že dlhodobo sa bez nich ostatku sveta konkurovať nedá.

Politizovanie

„Nemám na GMO a klonovanie negatívny názor. Odpor v EÚ má skôr politické a etické základy ako naozaj odborné dôvody,“ hovorí riaditeľ bratislavského Výskumného ústavu potravinárskeho Peter Siekel.

Európski zástancovia amerických postupov za odporom politikov svojej domoviny vidia predovšetkým neochotu platiť za americké technológie. Nechcú, aby na európskom poľnohospodárstve zarábali zámorské šľachtiteľské koncerny.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - bezpečnosť potravín

Súvisiace články

Čo to vlastne jeme

Čo to vlastne jeme Nájdete v TRENDE

Finty a triky potravinárskeho priemyslu niekedy požehnávajú aj kontrolóri zodpovední za bezpečnosť potravín, i keď občas len cez zuby 4

Bezpečnejšie potraviny nikdy neboli

Kúšik sa vracia. S miliardou

Čo to vlastne jeme

Vymeniť kone za vietor

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.