Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kúšik sa vracia. S miliardou

21.06.2014, 14:00 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Donedávna tretí najvplyvnejší muž investičnej skupiny Penta Martin Kúšik pred rokom opúšťal jej riadiaci manažment s tým, že sa mieni viac venovať rodine. Väčšinu majetku si chcel dať naďalej zhodnocovať svojimi bývalými partnermi s tým, že sám bude manažovať len nejaký menší biznis.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Aby sa nezačal bez práce nudiť. Penta však už s pasívnymi spoluvlastníkmi neráta a ide ho vyplatiť v plnej miere. A tak sa tento osamostatnený biznismen stáva novou veľkou šťukou na tunajšom trhu akvizícií. Má poruke stovky miliónov eur, ktoré chce so svojou investičnou firmou Odyssey 44 zainvestovať nielen do čoraz populárnejšieho zdravotníctva, ale aj do školstva. Tam, kde iní podnikatelia vidia zásobáreň nových pracovníkov pre iné biznisy, cíti M. Kúšik priestor na perspektívne podnikanie.

Keď ste vlani na jar opúšťali vedenie Penty, avizovali ste, že po lete rozbehnete novú investičnú firmu. Neskôr ste jej štart odložili na prelom rokov. Napokon sa rozbiehate až teraz. Páčilo sa vám na dovolenke viac, ako ste pôvodne čakali?

Novú spoločnosť som naozaj pripravoval dlhšie, ako som si pôvodne myslel. Keď už je v tom človek zapracovaný, chce to mať čoraz lepšie a predlžuje sa to. Ale mal som aj dlhú dovolenku. Mám štyroch synov. Najmenší má vyše roka. Aj deti a manželka tak ocenili, že na spoločný oddych bol konečne dlhší čas. Už aj na dovolenke som premýšľal, čo by som chcel robiť v podnikaní.

Vypnutie od práce figuruje aj v názve vašej novej firmy. Google pre Odyssey 44 ako prvé ponúka odkazy na model rovnomennej luxusnej jachty.

To som ani nevedel. Jachtou som sa inšpirovať nedal. Názov vychádza z môjho veku 44 rokov a Odyssey je z gréckej mytológie. Príbeh o dlhej ceste Odysea z trójskej vojny domov do Grécka. Chcel som mať v názve symboliku toho, že novou firmou začínam po odchode z Penty novú životnú etapu i novú investičnú filozofiu. Bude to beh na dlhú trať.

Ešte pred rokom ste pri odchode z private equity skupiny hovorili, že svoje peniaze v Pente necháte a sám budete investovať len v menšom rozsahu. Čo sa zmenilo, že Penta napokon k záveru vlaňajška zverejnila, že vás chce radšej vyplatiť?

V zásade bez nejakého konfliktu nadobudli obidve strany napokon pocit, že bude vhodnejšie, ak každý pôjde svojou cestou. Nebude to také hybridné, že časť peňazí budem mať v Pente a časť si budem spravovať sám.

Ste s ľuďmi z vedenia Penty naďalej priateľmi?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.