Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čaplovičova normalizácia

30.06.2014, 05:30 | Zuzana Petková | © 2014 News and Media Holding

Potichu a bez verejnej diskusie. Tak zatiaľ vyzerá príprava najzásadnejších zmien v školstve počas éry druhej vlády Smeru-SD. Tesne pred prázdninami začalo ministerstvo školstva v úzkom kruhu riešiť zámery v oblasti školského zákona, financovania škôl a postavenia učiteľov. Ide pritom o vážne zásahy do školstva. TREND získal materiál z dvoch zdrojov rezortu. Viaceré návrhy smerujú k posilneniu vplyvu štátu a zúženiu slobodného výberu.

 • Tlačiť
 • 10

Tagy

školstvo

Dobrým zvykom v demokraciách je, že ak vláda zásadne mení pomery v oblasti, ako je školstvo, verejne diskutuje s odborníkmi o dôsledkoch. Ministerstvo školstva na čele s Dušanom Čaplovičom (Smer-SD) pripravilo zásady, ako by mali vyzerať štyri kľúčové zákony, ktoré sú piliermi pre základné a stredné školy. Ide o školský zákon, financovanie, zákon o učiteľoch a o štátnej správe a školskej samospráve. Návrhy drží rezort pod pokrievkou.

TREND sa k dokumentu dostal. Smeruje k posilneniu úlohy štátu, školskej inšpekcie a pokračuje v trende proti súkromným školám. Podľa materiálu, ktorý vypracovali ministerskí úradníci, sa má upraviť financovanie cirkevných a súkromných škôl, ktoré v súčasnosti dostávajú rovnaké normatívy (príspevky na žiaka, pozn. TREND) ako verejné školy. Nové znenie zákona umožní poskytnúť súkromným školám zo štátneho rozpočtu len finančný príspevok, nie plné krytie nákladov.

Podľa Saskie Repčíkovej z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska sa z nejasných formulácií dá vytušiť, že štát bude uprednostňovať stredné odborné školy pred gymnáziami. „Je protiústavné, aby krátili príspevky vybranej skupine študentov,“ myslí si S. Repčíková.

Doma iba s inšpektorom

Ministerstvo svoje návrhy konkretizovať nechce. Jasne nepovedalo, ani odkedy by mali nové pravidlá platiť. „Začali sa diskusie so ZMOS, SK8, Úniou miest. Ďalej bude rezort školstva pokračovať so zástupcami cirkevných a súkromných zriaďovateľov, odborovým zväzom,“ uviedol tlačový odbor. Nasledovať bude paragrafové znenie návrhov. Ministerské plány dostala na pripomienkovanie aj Slovenská komora učiteľov. Jej riaditeľ v Bratislavskom kraji Vladimír Crmoman hovorí o nedemokratickom prístupe.

„Dostali sme to minulý týždeň vo štvrtok s tým, že vyjadriť sa máme do stredy. Ani to nestihneme poslať svojim členom. Vyznieva to ako veľmi formálne rokovanie,“ dodáva. Ministerstvo stanovilo dokonca termín stretnutia s učiteľmi na piatok ráno, v deň, keď odovzdávajú študentom vysvedčenia.

V. Crmoman si v návrhoch všimol najmä upevnenie pozície štátnej školskej inšpekcie. Tá by mala po novom napríklad kontrolovať rodiny, ktoré sa rozhodnú pre domáce vzdelávanie. Doteraz ich vedomosti preverovala kmeňová škola. Slovensko má pritom už teraz jednu z najprísnejších úprav domáceho vzdelávania. Uskutočňovať ho môže len rodič, ktorý je vyštudovaný pedagóg, a výlučne na prvom stupni základnej školy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Téma - školské ostrovy slobody

Tagy školstvo

Súvisiace články

Rozhodli sa učiť inak. Ako fungujú?

Rozhodli sa učiť inak. Ako fungujú?

Nové vyučovacie metódy neskúšajú len alternatívne školy, ale aj verejné. Deti to baví

Prečo sa rómskym deťom darí lepšie v Londýne ako na Slovensku

Minister na odstrel

V Carrefoure treba poupratovať

Hra na Harmana

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.