Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Smrečina zaujala, no stále ostáva opustená

03.07.2014, 16:42 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Banskobystrická Smrečina – jeden z najväčších tuzemských drevokombinátov ešte z čias socializmu – stojí opustená už vyše roka. Zadlžený podnik to najprv pár mesiacov skúšal v reštrukturalizácii pod ochranou súdov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Smrečina

Napokon skončil koncom vlaňajšej jari v konkurze a prepustil všetkých dvesto zamestnancov. Pred pár mesiacmi sa o fabriku zaujímal západoeurópsky drevospracujúci podnik, no po polročnom zvažovaní na jar vycúval. Konkurzný správca mieni predať podnik vcelku, no nebude to jednoduché.

Nedotiahnuté uzdravenie

Podnikanie v Smrečine bolo za posledných pätnásť rokov najmä o prežití. Kombinát dotiahol do konkurzu už tesne po prelome milénia jeden z najvýznamnejších privatizérov slovenského piliarstva Peter Maguľák. Vtedy firmu z konkurzu kúpili východoslovenskí finančníci Juraj Kamarás a Ladislav Krajňák. V Smrečine rozbehli zásadné ozdravné kroky, no väčšinu z nich nedotiahli do finále. Aj preto fabrika opäť padla a ešte tvrdšie.

K plusom východoslovenského dua patrí, že sa v podniku snažilo zachovať len najperspektívnejšie výroby. Zatvorili zastaranú pílu a prestali v nej produkovať smrekolit na zadné steny nábytku. Z pôvodnej poltisícky ľudí nechali v podniku tretinu.

Smrečina sa sústredila na výrobu drevovláknitých dosiek na izolácie budov. Produkt je iba doplnkom k lacnejším chemickým ekvivalentom z minerálnej vlny a polystyrénu, no najmä na západe Európy jeho využitie rastie. Vďaka investíciám do modernejších liniek zdvihla Smrečina tržby z vývozu izolácií do Nemecka či Talianska na jedenásť miliónov eur ročne. Obchodná značka izolácií sa dostala do názvu firmy Smrečina Hofatex.

Tandem Kamarás – Krajňák vybudoval vo fabrike vlastný energetický zdroj na výrobu tepla i elektriny z drevných odpadov. Smrečina takto plne vykryla energetické potreby fabriky a navyše za elektrinu dodanú do siete inkasovala ročne zhruba dva milióny eur. Noví vlastníci vložili do oddlženia a obnovy drevokombinátu dvadsať miliónov eur. Modernizácia výroby nebola taká rozsiahla, aby mohla firma dlhodobo konkurovať finančne silným hráčom zo západu Európy. Niektoré linky na izolácie sa obnovili, no základná technológia na produkciu drevovlákna má vyše polstoročie a je neefektívna. Tento hendikep sa v podniku prejavil po nástupe krízy.

Nedotiahnutá ostala aj nová energetická noha. Firma sa dlho nedokázala s vedením mesta Banská Bystrica a mestským teplárenským podnikom v rukách rakúskeho Stefe dohodnúť na dodávkach jej prebytkového tepla do mestských rozvodov. Chýbalo najmä prepojenie medzi energetickým zdrojom Smrečiny a mestskými rozvodmi tepla.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 26/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Smrečina

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.