Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boh nedal Slovensku automobilky

02.08.2014, 05:30 | Jarmila Horváthová | © 2014 News and Media Holding

Majiteľ Gino Paradise Bešeňová Nodari Giorgadze chce z areálu akvaparku vybudovať „pupok sveta“ v tejto časti Európy

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Stretnutie s Nodarim Giorgadzem, Gruzíncom, ktorý sa zahľadel do Slovenska natoľko, že sa stalo jeho druhým domovom a vybudoval tu jeden z najväčších slovenských akvaparkov, sa začalo dovolenkovo. Rozhovorom o Chorvátsku. Keďže sa deň predtým vrátil z trojdňového pobytu na Istrii, nahlas sa zamýšľal, prečo tam vlastne Slováci chodia. Pretože z hotela, kde bol, sa v mori kúpalo iba zopár hostí. „Veď morské vlny máme aj v Bešeňovej. A okrem nich veľa ďalších atrakcií,“ konštatuje s úsmevom.

Ako ste sa vlastne dostali do Bešeňovej?

Pracoval som ako diplomat v prvom zahraničnom zastupiteľstve Gruzínska, ktoré bolo otvorené v roku 1993 vo Viedni. Dostal som sa aj na Slovensko, lebo chargé d’affaires pokrýval z Viedne aj okolité krajiny. Zaujímavé je, že najlepšie som sa cítil práve tu. Krátko a zjednodušene: postupne som sa sem presťahoval a začal podnikať. Najprv sme sa chceli so známymi z Ruska aj iných krajín zapojiť do projektu Tatra – Thermál. Robili sme tam developerský projekt, ale vyhrala to iná skupina. Vtedy mi hovorili aj o Bešeňovej, nech sa tam idem pozrieť.

Ako na vás zapôsobila?

Bolo to v roku 2003, niečo tam už bolo vybudované, ale zaostávalo to za možnosťami, ktoré tam boli.

V tom roku otvárali aj Tatralandiu, ktorá je neďaleko.

Presne tak, je to 25 kilometrov. Ale rozhodol som sa Bešeňovú aj tak kúpiť. Všetci, čo vedeli, že si na to beriem úver, mi hovorili, že som najhlúpejší človek na svete. Že do roka skončím. Ja som im zase tvrdil, že konkurencia je dobrá vec, lebo sa máte s kým porovnávať a musíte sa snažiť byť lepší.

Čo sa dialo potom?

Rok som naberal know-how, veď som fyzik, potom som pracoval v polícii, armáde, diplomatických službách, ale nemal som nikdy nič s bazénmi a saunami. Ale povedal som si, že mám 47 rokov a musím niečo dokázať aj sám, bez podpory funkcií. Vybudovať niečo svojimi rukami a hlavou. Akvapark, aký na Slovensku dovtedy nebol. Stále mi hovorili, načo to budujem, keď do Bešeňovej chodí ročne 150- až 200-tisíc návštevníkov a do Tatralandie 700-tisíc. Ale skončili sme prvú etapu prestavby, začali druhú, návštevnosť rástla a aj v čase krízy sme ako jedni z mála budovali. Ďalšiu časť sme otvárali v roku 2012.

Aký vplyv mali tieto investície na región?

Bešeňová má 119 domov, z toho v 117 poskytujú ubytovanie. A tie dva, kde ho neposkytujú, je obecný úrad a obecný klub. Kúpili sme aj hospodársky dvor v Bešeňovej a Liptovskej Teplej a máme tisícdvesto oviec. Chovy zvierat ideme rozširovať. Bude tam aj bitúnok a mäsovýroba. Vyrábame si vlastné syry, plánujeme robiť vlastné pivo, mať minipivovar, v podzemí chcem urobiť pivnicu na brandy, robiť tu vlastný gruziňák. Slovenské hrozno je veľmi kvalitné, chcem z neho robiť brandy technológiou, ktorá sa používa v Gruzínsku. Sami si vyrábame elektrinu, 3,6 megawattu. Pol megawattu-megawatt použijeme, zvyšok predávame do siete. Teplom z termálnej vody vykurujeme všetky naše zariadenia. Pitnú vodu čerpáme z Povodia Váhu, máme vlastnú čistiareň a zásobník. Jediné, čo berieme zvonku, je kyslík.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy automobilový priemysel

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.