Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nanič zimy, suchá, povodne...Na čo sa pripraviť?

29.01.2014, 13:00 | Dominik Orfánus | © 2014 News and Media Holding

Keby mal niekto pri pozeraní televíznych novín dojem, že sa dejú iba zlé veci, bude to skôr dané scenárom ako realitou. Pokiaľ však ide o prírodné katastrofy, nejde iba o pocit, ale o holý fakt. S dávnejšou minulosťou sa síce porovnáva ťažšie, Európe nehrozí hladomor či nájazdy kobyliek, no fakty o hrozbách spojených najmä so zmenenými prírodnými podmienkami začínajú akceptovať aj skeptici. Nezvyčajne teplý začiatok tohto roka na Slovensku môže byť malým náznakom.

 • Tlačiť
 • 0

O dôvodoch, prečo je príroda nestabilnejšia ako napríklad pred sto rokmi, sa môžu viesť rozsiahle vedecké aj nevedecké debaty. K čoraz väčším dôsledkom prírodných katastrof prispieva aj rastúca urbanizácia – teda koncentrácia ľudí a majetku na určitých miestach. Pribúda zraniteľná infraštruktúra. Klimatológ Milan Lapin z Univerzity Komenského v Bratislave na grafe ukazuje, že aj keď napríklad na extrémne prívalové zrážky (nad 100 milimetrov za deň) boli bohatšie 50. roky, dnes sú škody na majetkoch počas záplav vyššie. „Povodne pred päťdesiatimi alebo sto rokmi a dnes sa nedajú porovnávať. Charakter krajiny sa mení. Na jednej strane ľudia stavajú obydlia aj v ohrozených územiach, na druhej strane sa stavia nová zraniteľnejšia infraštruktúra, ale aj protipovodňové hrádze,“ vysvetľuje.

Podľa britskej humanitárnej organizácie Oxfam sa počet prírodných katastrof na svete za posledných dvadsať rokov znásobil (zo 133 na približne 350 ročne). Počet postihnutých ľudí prírodnými katastrofami takým tempom nerástol, do roku 2007 išiel hore o 68 percent na 254 miliónov ľudí.

Iné Slovensko

Pribúdajú aj katastrofy, ktoré sa týkajú Slovenska. Počet povodní celosvetovo vzrástol šesťnásobne (presné slovenské štatistiky nie sú k dispozícii), pričom počet zemetrasení či erupcií vulkánov zostal rovnaký. Na Slovensku síce zatiaľ nechyrovať o tropických búrkach, ale už topenie polárnych ľadovcov, aj keď môže znieť cudzo, nesie dôsledky aj pre naše zemepisné šírky. Práve zmenšovanie plochy morského ľadu v Arktíde má podľa M. Lapina čiastočne na svedomí teplú zimu tohto roka.

„Zmenená atmosférická cirkulácia teraz vháňa chladný vzduch z Arktídy do Ameriky a teplý vzduch z južných šírok do Európy. Počas iných zím môže vzniknúť opačná anomália,“ hovorí M. Lapin. Dodáva, že priemerná teplota na Slovensku za posledných 133 rokov narástla o 1,8 stupňa Celzia. Do konca 21. storočia by to mohlo byť podľa realistického scenára o ďalšie tri stupne. „Pripravme sa na dlhšie obdobia sucha a krátke obdobia intenzívnejších dažďov ako v minulosti,“ hovorí M. Lapin.

S extrémnejším a teplejším počasím prichádzajú nové výzvy. V Telgárte o pásavke zemiakovej pred tridsiatimi rokmi ani nechyrovali, dnes je aj tam. Na Slovensku sa vyskytujú už aj druhy komárov, ktoré môžu šíriť maláriu. Podľa M. Lapina najlepšie prípravu na zmenené klimatické podmienky zvládajú poľnohospodári, lesníci a vodohospodári – ich sa rastúce teploty a extrémnosť počasia aj najviac týkajú. Opatrnejšie vysádzanie smrekových lesov či nové druhy plodín na pestovanie sú iba začiatok.

Čoraz viac katastrof 1/3
(počet katastrof v roku)
Čoraz viac katastrof 1/3
PRAMEŇ: UNISDR

Energetická návratnosť neustále klesá
Koľko dokáže ľudstvo vyťažiť energie (resp. suroviny) z investovanej jednej jednotky suroviny.
Energetická návratnosť neustále klesá
PRAMEŇ: Milan Cílek: Náš plameň

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - prírodné pohromy

Súvisiace články

Čaká nás veselá chudoba

Čaká nás veselá chudoba Nájdete v TRENDE

Český geológ a vizionár Václav Cílek hovorí, že nasledujúca generácia má pred sebou dvadsať náročných rokov 2

Fico je v emisiách až po krk

Čaká nás veselá chudoba

Cez noc do prvej ligy komiksu

TREND test Citroën C4 Picasso eHDi Exclusive

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.