Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť mýtov o prepchatom meste

06.08.2014, 11:36 | Ľuboš Mistrík | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Slovenské mestá hľadajú spôsoby, ako postaviť viac parkovacích miest a rozšíriť cesty. Svetové metropoly, naopak, tvoria priestor pre ľudí. Vozidlá vytláčajú z centier miest a uzatvárajú ulice pre dopravu. Nebránia sa zahusťovaniu a snažia sa premeniť nevyužité plochy tak, aby sa zaplnili ľuďmi a novými službami. Zlepšujú parky a námestia, čím motivujú obyvateľov chodiť pešo alebo verejnou dopravou

 • Tlačiť
 • 0

Viac ako polovica svetovej populácie dnes žije v mestách. Vo vyspelých krajinách sústreďujú až takmer 80 percent obyvateľov. Za posledné polstoročie sa mestá neustále zahlcovali autami. Časy sa však zmenili a priemyselnú ekonomiku vystriedala informačná. Ľudia pracujú v službách, potrebujú vzájomné kontakty a vracajú sa do centra. Uvedomujú si potrebu kvalitných verejných priestorov, kde sa môžu stretávať a tráviť voľný čas.

Mestá vo vyspelých krajinách preto vo veľkom renovujú alebo tvoria nové námestia, pešie zóny i parky. Mestská ulica už nemá poskytovať priestor pre množstvo áut, ale pre ľudí. Rušné cesty lemované parkujúcimi autami nahrádzajú široké chodníky s kaviarňami, reštauráciami, obchodmi a službami. Autá však samy od seba miesto chodcom, cyklistom a električkám neuvoľnia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - mesto pre ľudí

Súvisiace články

Satelity? Ľudia sa spamätali neskoro

Satelity? Ľudia sa spamätali neskoro Nájdete v TRENDE

Zahusťovanie miest je pre rozvoj lepšie ako rozširovanie do voľnej krajiny, hovorí český urbanista 10

Satelity? Ľudia sa spamätali neskoro

Orbánov nový štát

TREND test Mercedes-Benz C 220 BlueTec BE Edition

Nastal koniec Harvardu?

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.