Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

S obálkami to pôjde ľahšie

13.08.2014, 11:07 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Úvodom dobrá správa: nebankové spoločnosti sa sťažujú, že nedokážu svojich klientov presvedčiť, aby si vo väčšej miere požičiavali na dovolenky. To, čo vyzerá ako dobrá správa o úrovni finančnej gramotnosti, však neplatí vždy a všade.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Prieskum, ktorý pre Nadáciu Partners vypracovala agentúra Focus, naznačuje, že krotiť vlastné financie nedokážeme. Takmer polovica Slovákov nemá prehľad o svojich výdavkoch. Až 85 percent z nich si nie je schopných vytvárať dostatočnú finančnú rezervu. A čo je horšie, každý tretí nemá vôbec žiadnu.

Ďalšia sprostredkovateľská spoločnosť OVB sa na zvyky finančných spotrebiteľov pýtala agentúry GfK. Podľa výsledkov rieši až 55 percent Slovákov finančné záležitosti s rodinou, približne pätina navštívi banku alebo hľadá informácie na internete. Na profesionála – finančného sprostredkovateľa – sa obracia len 14 percent opýtaných. Výsledkom je, že si nielenže netvoríme rezervu, no nemyslíme ani na alternatívu v podobe poistenia. Kým poistná suma v životnom poistení u nás dosahuje 1,3 percenta HDP, v Nemecku je to 3,1 a vo Veľkej Británii až 8,4 percenta. Platí pritom, že majetok si vážime porovnateľne, no v poistení života za vyspelou Európou zaostávame. 

Aspoň tri „obálky“

Finanční profesionáli sa zhodujú, že finančná rezerva nemá ležať na jednom účte, ale treba s ňou aktívne pracovať v závislosti od účelu. Takzvaná krátkodobá rezerva, ktorá slúži na opravu auta, vykrytie príjmu pri práceneschopnosti či na neplánovanú kúpu novej práčky, by mala byť poruke aj za cenu nízkeho zhodnotenia. Naopak, peniaze určené na krajšiu starobu nebudeme potrebovať niekoľko desiatok rokov, a preto s nimi môžeme aj primerane zariskovať, aby nám zarobili. Medzi týmito dvoma položkami ležia strednodobé ciele: dovolenka či nové auto. Kým na zájazd spravidla sporíme rok, na auto to môže byť až päť rokov. Odborníci sa zhodujú, že odkladané peniaze je dobré, aspoň pomyselne, obálkovať na jednotlivé účely. Veľa peňazí pokope zvádza k nezodpovednému míňaniu. Ak však vieme, že teraz si berieme z nového auta či z vytúženého zájazdu do Thajska, rozhadzovanie si dobre premyslíme.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.