Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klobásy od siskára

01.09.2014, 16:30 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Ešte donedávna sa zdalo, že mäsokombinát za obcou Melek neďaleko Vrábľov už nemá šancu. Pôvodne vznikol ako nadstavba tamojšieho úspešného chovu prasiat a dobytka, no neskorší majitelia odchovaní na iných biznisoch ho priviedli do konkurzu, v ktorom sa oň dlho nikto nezaujímal.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

mäso

Po vyše dvoch rokoch hľadania nového pána chce mäsokombinát oživiť bratislavský podnikateľ Miroslav Guman. Jeho pozadie možno označiť ako kontroverzné. M. Guman pôvodne pracoval v Slovenskej informačnej službe. A, okrem iného, bol aj spoločníkom známeho hokejistu Miroslava Šatana pri neúspešnom projekte výstavby golfového areálu pri Veľkom Bieli.

Hokejista sa už dlhé roky súdi o bezmála päť miliónov eur, o ktoré mal prísť v stroskotanom projekte. Melečania a noví obchodní partneri novozaloženej firmy M. Gumana Mäso Melek iste veria, že tam zaknihuje iný príbeh a že melecký mäsokombinát vráti medzi stabilných mäsospracovateľov.

K maštaliam mäsozávod

Melecký mäsokombinát vybudoval na zelenej lúke juhoslovenský agropodnikateľ Vladimír Trubíni hneď po prelome milénia, keď už mal za sebou dlhoročné skúsenosti s agrárnou výrobou a chovom zvierat. Prasatá a dobytok choval už za socializmu. V malom, ako sa to vtedy dalo s prižmúrením úradov.

Po revolúcii a rýchlej transformácii družstiev sa podnikanie M. Trubíniho s chovmi začalo výrazne rozrastať. Mnohé družstvá neuniesli nástup tvrdších pravidiel nového trhu a ako-tak pokračovali už len v jednoduchšej rastlinnej výrobe. Maštale a zvieratá boli na predaj.

V tom, čo menej schopné družstvá považovali za záťaž, V. Trubíni videl príležitosť. A tak predávané chovy preberal. V čase, keď začal uvažovať, že si na svoje zvieratá vybuduje aj vlastný mäsokombinát, aby zvýšil profity z biznisu s mäsom, mal chovy nielen v Meleku, ale aj v neďalekej Trávnici a vzdialenejších Šarovciach pri Želiezovciach. „Už vtedy sme ročne z našich chovov mali na bitúnok až 25-tisíc prasiat. A chovali sme aj dobytok a ovce,“ spomína V. Trubíni.

Vlastný mäsokombinát vnímal ako prirodzenú nadstavbu úspešne rozvinutých chovov. Počas najsilnejších odbytových kontraktov v ňom dokázal zamestnať štyri desiatky ľudí. Do supermarketov zahraničných reťazcov s ostrejšou cenovou konkurenciou sa V. Trubíni dostať nesnažil: „To nebolo pre nás, aj z dôvodu našich menších výrobných kapacít. My sme si odbyt skladali kúsok po kúsku. Dodávali sme do domovov dôchodcov, nemocníc a obchodov domácej siete Jednota.“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy mäso

Súvisiace články

Právnik s čuchom na mäso

Právnik s čuchom na mäso Rozhovor

Východoslovenskému podnikateľovi Petrovi Nízkemu prekáža, že v prerozdeľovaní eurofondov je teraz viac politiky

Világi sa s mäsom uskromní

F. Imrecze: Chcel som sa posunúť z uzavretého kruhu

Tak sme dobehli Čechov

Za čo stoja slovenské univerzity

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.