Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tak sme dobehli Čechov

29.08.2014, 05:30 | Michal Lehuta | © 2014 News and Media Holding

Rýchlejší hospodársky rast a umelé oslabenie českej koruny už posunuli priemerné slovenské príjmy na úroveň českých. Ale len ak počítame aj príjmy z podnikania – platy a čisté príjmy domácností Slovákov stále zaostávajú zhruba o desatinu za západnými susedmi.

 • Tlačiť
 • 1

Slovákom sa čiastočne splnil jeden z ekonomických snov. Po 21 rokoch samostatnosti slovenské príjmy na obyvateľa dobehli zárobky historicky vyspelejších Čechov. Slovenský hrubý národný dôchodok (HND) v prepočte na osobu dosiahol podľa odhadu Európskej komisie vlani už 99,95 percenta českej úrovne. HND očisťuje hrubý domáci produkt (HDP) o zisky zahraničných spoločností presúvané do zahraničia a pripočítava príjmy obyvateľov zarábajúcich v zahraničí. Vystihuje preto skutočnú životnú úroveň občanov lepšie ako častejšie uvádzaný HDP.

Hrubý národný dôchodok nepočíta len s príjmami na výplatnej páske, ale aj so zárobkami firiem. Vyrovnanie HND teda neznamená, že Slováci dobehli Čechov aj v platoch alebo v kúpnej sile.

Nie všetci Slováci sú na tom navyše rovnako. Najlepšie v porovnaní s Čechmi zarábajú paradoxne ľudia poberajúci minimálnu mzdu. Na Slovensku je v prepočte na české koruny vyššia už tretí rok. V tomto roku slovenské platové minimum prevyšuje Česko, keď dosahuje v hrubom 352 eur mesačne. Minimálna mzda v Česku je 8 500 korún, čo predstavuje približne 310 eur. Čistá mzda Slovákom s najnižším zárobkom navyše v budúcom roku porastie ešte rýchlejšie pre pripravované odpustenie zdravotných odvodov.

Menej za prácu, viac kapitálu

Druhou skupinou Slovákov s vyššími príjmami ako v Česku sú právnické osoby. Teda podniky. Podiel hrubých ziskov z celkovej pridanej hodnoty vytvorenej v ekonomike je na Slovensku vyšší než v Česku o zhruba sedem percentných bodov. Podľa Eurostatu dosiahol v roku 2012 na Slovensku 52 percent, kým za riekou Moravou len 45 percent.

Keďže celý príjmový koláč sa dá rozdeliť v konečnom dôsledku len medzi firmy a domácnosti, možno dedukovať, že tie slovenské v príjmoch české napriek rovnakému hrubému národnému dôchodku ešte stále nedobehli. Potvrdzuje to každoročný prieskum príjmov a životných podmienok domácností (SILC). Posledné dáta hovoria, že čistý disponibilný príjem na člena domácnosti je na Slovensku stále nižší ako v Česku. Podľa vlaňajšieho prieskumu za rok 2012 dosiahol 88 percent, keď na Slovensku predstavoval 561 eur mesačne a v Česku v prepočte 641 eur.

Podobne je na tom aj priemerná mzda. V súčasnosti síce dosahuje voči českej historické maximum, stále to však oproti západnému susedovi predstavuje len 90-percentná úroveň. Ak má priemerná mzda v ČR podľa prognózy tamojšieho ministerstva financií v tomto roku dosiahnuť 25 800 korún, teda okolo 940 eur, slovenská má tento rok narásť na zhruba 850 eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Téma - Česko-Slovensko: veľké porovnanie

Tagy Česko, dôchodky, ekonomika, HDP, platy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.