Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za čo stoja slovenské univerzity

01.09.2014, 11:00 | Michal Lehuta | © 2014 News and Media Holding

Dovtedy si autor tohto článku vymieňal názory s bývalým ministrom školstva na sociálnej sieti, až z toho vznikol námet na článok. Eugen Jurzyca, poslanec za SDKÚ-DS, totiž zverejnil blog, v ktorom „trh“ vysokoškolských študentov prirovnával k trhu s mobilnými telefónmi.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Ekonomika

O oboch skupinách sa dá povedať, že ich je početne príliš veľa, že sú prekvalifikované a vytláčajú z trhu menej kvalifikované „modely“. A predsa nikto nevolá po regulácii produkcie mobilov. Ale po obmedzení počtu študentov či študijných odborov áno.

Bývalý minister tým chcel ukázať, že niektoré bežne používané argumenty o neefektívnosti slovenského vysokého školstva neobstoja. Aj keď porovnávanie s mobilmi pokrivkáva, v jednom má E. Jurzyca pravdu: či je slovenské vysoké školstvo naozaj nekvalitné alebo kvalitné, ukáže len poctivá analýza pridanej hodnoty vzdelávania. K tej sa však zatiaľ žiadne ministerstvo nedopracovalo.

Študuje každý, kto chce

Z hľadiska faktov „masifikácie“ slovenských vysokých škôl majú jej odporcovia pravdu. Nárast počtu študentov bol v posledných rokoch enormný. Od roku 2000 do krízového roku 2009 ich k 135 tisíckam pribudlo ďalších takmer stotisíc. Odvtedy ich počet mierne klesá, aj keď podiel študentov na príslušných populačných ročníkoch sa od historického maxima nijako neznižuje.

Podľa OECD študuje na akademickom type vysokých škôl na Slovensku viac mladých, ako je v tomto klube bohatých krajín zvykom: z príslušných populačných ročníkov na bakalárskom stupni až 46 percent. Z kategórie 30- až 34-ročných malo vysokoškolský titul v SR vlani už 27 percent mladých a tento podiel ďalej rastie. Pred desiatimi rokmi to bola menej ako polovica. Uchádzačov o štúdium je navyše od vlani už menej ako počet otváraných miest na školách. Z týchto voľných miest sa nakoniec obsadia aj tak len zhruba tri štvrtiny. Dlhodobý pokles populácie 19- až 23-ročných tak spôsobuje, že na vysokú školu prijmú v podstate každého, kto chce študovať.

Ako merať kvalitu

Preto sa vynára otázka, ako merať kvalitu takéhoto masového školstva. Jedným zo spôsobov merania pridanej hodnoty je takzvaná vnútorná miera návratnosti systému. Teda koľko sa štátu vráti peňazí, ak zo spoločnej pokladnice platí štúdium na vysokých školách. Na výpočet návratnosti sa využíva rozdiel medzi priemernou produktivitou práce ľudí s terciárnym vzdelaním a stredoškolákmi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy školstvo, univerzity

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.