Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský štát nebol žiadny ekonomický zázrak

06.09.2014 | Ľuboslav Kačalka

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

14.09.2014 | ililin

Menej závažný fakt je, že slovenský štát bol ekonomický zázrak - autor sám poprel svoj titulok, keď uviedol časový vývoj výmenných kurzov slovenskej koruny.
Oveľa dôležitejší je fakt, vďaka KOMU bol ten malý totalitný štátik hospodársky tak úspešný. Autorovi slúži ku cti, že uviedol aspoň jedného z najdôležitejších hospodárskych činiteľov - Imricha Karvaša. On, Peter Zaťko, p. Klinovský a ďalší vedúci hospodárski činitelia vojnovej Slovenskej republiky však boli ľudia demokraticky založení (o čom svedčí aj ich činnosť počas prvej ČSR), hrdinskí - veď neušli ako vtedajší prezident Beneš a iné zajace a dokázali 3 veľké veci:
a) zmierniť hospodárske dopady vojny na väčšinu ľudí na vtedajšom Slovensku,
b) pripraviť druhé najväčšie povstanie proti nacistom v celej Európe a
c) zachrániť množstvo ľudí židovského náboženstva tým, že vtedajšia Slovenská republika ako jediný satelit nacistického Nemecka jednostranne zastavila transporty židov do "pracovno-prevýchovných" táborov (ako sa to v tom čase uvádzalo) v Nemecku (od jesene 1942 do vypuknutia SNP). Tu zohral práve Imrich Karvaš mimoriadne dôležitú úlohu a ovplyvnil celú vládu vtedajšej Slovenskej republiky - viac podrobností je v knihe "Môj otec Imrich Karvaš" a v archívnych materiáloch.

Práve o vyššie spomenutých demokraticky založených ekonomických odborníkoch by sa mali žiaci učiť v dejepise ako o príklade toho, čo sa dá dosiahnuť aj v krajne nepriaznivých podmienkach malého nového okypteného štátu počas svetovej vojny. Komunisti (a čechoslovakisti) si to veľmi dobre uvedomili, pretože tých z nich, ktorí prežili, opakovane odsúdili v inscenovaných procesoch, aby - prepánajána - nebodaj neostali nejaké pozitívne vzory z vojnového Slovenska. Demokratické založenie vtedajších vedúcich slovenských ekonomických špecialistov je zároveň v ostrom protiklade k názorom tých, ktorí si v súčasnosti vojnový slovenský štát idealizujú z politického hľadiska.

29.08.2017 | martin33

+++

29.08.2017 | BrunoBruno

To si pekne posplietal jedno z druhym.
Samozrejme taketo články vzdy maji aj trochu subjektívny autorsky nadych a preto je mozne vzdy "polemizovať", ale v zásade autor článku trafil podstatu.

30.08.2018 | muchomuurka

Za 500 Eur sa na to každý z učiteľov môže viete čo - pôjdu podľa starých koľají a nedivím sa im. Kto by za tie peniaze robil ešte prípravy na hodiny doma po nociach či nestrácal optimizmus? Kritizovať dokáže každý slovák, ale reálne zhodnotiť čo vyžaduje dobre odvedená práca a koľko si zaslúži dostať - nech robia za pánbohzaplať. a spoločenské urážky ako benefit. I v obchode im dajú rožky za vatikánsku menu po tejto slovenskej inflácii. Slovák radšej zaplatí v absurdný účet v krčme, než aby odkontroloval dane na vzdelanie dieťaťa a potom plače, čo za kvalitu dostal, prípadne že nikto nič nevie. Vitajte v zhmotnenej budúcnosti ako ozvene Vašej minulej aktivity.

29.08.2017 | Bellarmino

Nový článok a v diskusii už 3 roky straší zabudnutý komunista.
Vďaka komu? Predsa vďaka vám komunistom, ako aj dnes, vďaka Ficovi a Dzurindovi a ešte aj súdruhom z eú. Darí sa vám iba vďaka nim, až ste tomu naozaj uverili.
Je to mimoriadne urážajúce zhodnotenie, že ty vďačíš boľševickému úradníkovi je výlučne tvoj problém nevoľníka, ale ak ľudia pracujú aj 12 hodín denne, vyrábajú potraviny a tovar a služby, ktorými vylepšujú kvalitu života blížnych, vymieňajú si zbožie, tak to nebola ich robota, neurobili vôbec nič, pretože ich usilovnosť si znevážil, aby si vychválil svoje idoly? Všetku zásluhu poskytli hospodárski činitelia, úradníci, ktorí iba náhodou sú zaplatení z násilím vyberaných platieb. To znamená, sú treťoradí vo význame, aj keď pre ľudí vychovaných v komunistickej menatalite je úradník najvyššia nespochybniteľná šarža, aj keď on nevytvára žiadne bohatstvo, v najlepšom prípade sa ho snaží ustrážiť pred nepovolanými osobami.

29.08.2017 | Bellarmino

Vďaka úradníkom, ktorí sú ešte navyše demokratmi, síce sa neuvádza, ako a kedy a čím sa demokraticky prejavovali, ale keďže demokracia je uctievanou bohyňou a ak môže byť niekto nazývaným demokratom, tým získava vysoký status učiteľa, pred ktorým sa skláňajú všetci veriaci, a prejavujú pocty.
A títo „demokrati“, aby zariadili svetlé demokratické zajtrajšky, sa spolčili dovedna so Stalinom, jeho agentami ako bol Beneš, celou NKVD a komunistami riadenými z Moskvy, všetci spoločne vyhlásili demokratický puč a vypukla demokracia a demokratické čistenie dobytého územia.
Povstanie proti nacistom? Nie proti Nemcom? A nie na prospech komunizmu? A prečo nie povstanie za demokraciu? Veď boli demokratmi. Nebol záujem o demokraciu, alebo sa na nej vzbúrenci nedohodli?
Čo sa píše o komunistoch, že si uvedomovali a zinscenovali procesy je skôr smiešna banalita, pretože opisuje často pozorovaný a bežný jav, že po úspešnom zavŕšení ťaženia sa niekdajší spolusprisahanci rozchádzajú, pretože istá časť už nie je nosným činiteľom, ich úloha skončila, pomáhali Stalinovi a jeho nohsledom a už nie sú prínosní, preto boli eliminovaní.
„Demokrati“ vo väznici, ale ešte predtým so Stalinom a Gottwaldom.
Kritici tohto politického a „nečakaného“ zvratu napriek tomu komunistický puč neodsudzujú, asi v nich stále pretrváva komunistická škola. Tým by podkopali aj seba, dnes už sú demokratmi, ale čo sa raz naučili netreba vyškrtať, a preto sa snažia komunistov, veľmi spriaznených s „demokratmi“ odsúvať z javiska, akoby jestvovali iba vojaci a hospodárski činitelia. Akoby puč nebol politický a akoby „demokrati“ neťahali za kratší koniec.
Pohrobkovia puču budú napokon presviedčať, že bol namierený proti Stalinovi.

29.08.2017 | Bellarmino

Článok nemienim čítať, len sa pozastavím pri názve a úvode pamfletu. Ak niečo nie je vystupňované byť ekonomickým zázrakom, tak to by najprv muselo existovať opačné tvrdenie, aby sa mu mohlo oponovať. Prečo nie je zázrakom, pretože je politicky neúnosné takto uzavrieť rozpravu. Pretože zázrakom je obdobie do roku 1989, ktoré aj politicky je čarovné. Pretože to bola ich garnitúra, keď úspešní súdruhovia a uznávaní národohospodári zanechali novej generácii krásy slovníka vypovedajúceho o klérofašizme.

30.08.2018 | muchomuurka

:D nečítali ste článok ale kritizujete? Tak to sú Vaše príspevky hodné osobitného zreteľa...

29.08.2017 | martin33

Rovnako ako vtedy to funguje aj dnes:
Úroveň slovenskej ekonomiky závisela od toho, čo potrebovali a hlavne chceli v Nemecku, kam smerovalo 70 percent nášho exportu. Bolo to aj logické: umelo nastavený kurz slovenskej koruny k ríšskej marke nahrával práve obchodu s Nemcami.
„Hospodárske dohody s tretími štátmi sa robili prakticky závislými od súhlasu Berlína.“
Nieco ale bohuzial uz nie:
Podarilo sa však vyrokovať niekoľko ústupkov: nevznikla colná a menová únia, a tak mal slovenský štát aspoň akú-takú samostatnosť pri rozhodovaní o obchode

29.08.2017 | Truhlik999

Clanok zodpovedajuci dobe - tendencny, umelo odfarbeny a politicky korektny. :-)

Tak, ako tato propaganda nefungovala za socializmu, rovnako nefunguje ani za sucasneho neomarxizmu.

30.08.2018 | muchomuurka

Vy tu už obohacujete diskusie na Trende pekne dlhú dobu kadejakými bludmi (ako protiklad k faktom). Nechápem, prečo Vás nik nezablokoval.

29.08.2017 | južan01

Veru tak , ani autor článku asi nebude patriť medzi žurnalistické "zázraky " v prvom rade by si mal prečítať viac odbornej literatúry najmä o pánovi Karvašovi a o tej dobe....
Zdá sa autorovi článku že súčasná "banánová " slovenská republika má samostatnú národohospodársku politiku ?
Zdá sa autorovi článku ,že pán Kiska je prezidentom samostatnej suverénnej krajiny ?
Zdá sa autorovi článku ,že slovenská ekonomika je naozaj slovenská ,alebo je to len ekonomika zahraničných firiem na Slovensku ?

30.08.2018 | muchomuurka

Čo ste si ako občan ovplyvnili, to máte - demokracia bez občianskej kontroly je iba totalita vybraných jedincov, ktorí riadia proces vo svoj prospech. Vitajte v následkoch svojej aktivity. Budú voľby máte znova svoju šancu.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.