Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Desiatu zabalia baktérie zo Slovenska

14.09.2014, 18:00 | Ľubomír Jurina | © 2014 News and Media Holding

Keď príde reč na bioplasty, málokto pochybuje o ich skvelej budúcnosti. Dnes síce dosahujú len jednopercentný podiel na celkovej produkcii plastov, no toto číslo sa každoročne zvyšuje o pätinu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Predpokladá sa, že perspektívne by mohli nahradiť až dvadsať percent dnes používaných plastov. No kým sa tak stane, musia výskumníci vyriešiť niekoľko prekážok.

Problémy nových plastov

Prvou prekážkou je cena. Jeden kilogram bioplastu v súčasnosti stojí od dvoch do dvanásť eur, klasický polyetylén len okolo 1,50. „Prerátali sme, že aby sa cena tých drahších typov priblížila aspoň k trom eurám, treba ročnú produkciu najmenej dvadsaťtisíc ton. A tým sa dostávame do začarovaného kruhu: novinku nikto nechce, lebo je drahá, ale drahá je preto, lebo ju nik nechce,“ vysvetľuje prof. Ivan Chodák z Ústavu polymérov SAV, jeden z lídrov výskumu bioplastov na Slovensku.

Druhou slabinou nových materiálov sú vlastnosti – sú zväčša krehké, takže sa nehodia na výrobu fólií a tašiek. Ďalšou nevýhodou najmä lacnejších typov je vodonasiakavosť či rozpustnosť vo vode, čo ich obmedzuje len pre úzky okruh aplikácií.

Prof.I.Chodák: Výroba nového bioplastu v SR obsiahne európsky trh. Partneri majú záujem o kúpu licencieZdroj: Milan David

Výskum na Slovensku

Do riešenia oboch problémov sa významne zapájajú slovenskí vedci. Profesor I. Chodák začal na Slovensku v 90. rokoch rozsiahlejší výskum možností, ako bioplastmi nahradiť vysokotonážne bežné plasty. Získal unikátne poznatky o mechanických vlastnostiach nových materiálov. Má tiež niekoľko patentov, ktoré sa týkajú prípravy zmesí, aby výsledné plasty dosiahli požadované vlastnosti.

Do výskumu bioplastov sa zapojili aj profesori Dušan Bakoš a Pavol Alexy z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. Mali skúsenosti z aplikácií biodegradovateľných materiálov v medicíne. Prof. P. Alexy koncom 90. rokov spustil na Slovensku malotonážnu výrobu vodorozpustných biodegradovateľných fólií, ktorá funguje dodnes.

Spolupráca troch vedcov dostala v roku 2008 oficiálny ráz – fakulta a ústav SAV vytvorili spoločné pracovisko. Sústredili sa v ňom kapacity na výskum nových materiálov a výsledkom bol rad originálnych riešení i patentov, ako aj účasť na projektoch EÚ, napríklad ERDF Plastice.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 36/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND + inovácie v podnikaní

Súvisiace články

Knižnica sa mení na manažéra vedy

Knižnica sa mení na manažéra vedy

Patenty sú pre vedcov značkou kvality, že dokážu robiť veci, ktoré majú zmysel a praktický význam

Inline očistec: Prečo je korčuľovanie lepšie ako beh

Prečo to Fico robí

Utajený príbeh pána Oravy

P. Uhrín: Základom je vedieť, čo a komu predať

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.