Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo to Fico robí

10.09.2014 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Názor | Podľa Pavla Demeša, bývalého ministra zahraničných vecí a dnešného poradcu Miroslava Lajčáka, mal premiér Robert Fico v poslednom čase viacero vyhlásení, ktoré sa odkláňajú od našej oficiálnej zahraničnej politiky.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika

Názory

P. Demeš to nepovedal preto, lebo ho nebaví poradcovanie, ale z toho dôvodu, že je to pravda, o ktorej už nemôže mlčať. Vyhlásenia premiéra sa od oficiálnej politiky ministerstva odkláňajú tak často a tak veľmi, že Slovensko je v stave hlbokej štátnej schizofrénie.

Keď po anexii Krymu predstavitelia susednej krajiny hovorili o tom, že by privítali základne Severoatlantickej aliancie na vlastnom území, slovenský premiér vyhlásil: „Slovensko už má svoje historické skúsenosti s účasťou cudzích vojakov. Spomeňme si na inváziu v roku 1968... Ja si neviem predstaviť, že na našom území by boli cudzí vojaci v podobe nejakých základní.“ R. Fico tým dal armády Varšavskej zmluvy, okupujúce Československo na základe Brežnevovej doktríny obmedzenej suverenity, na rovnakú úroveň so Severoatlantickou alianciou a Washingtonskou zmluvou. Minister M. Lajčák pritom oficiálne vyhlasuje, že NATO je „zárukou mieru a kolektívnej obrany svojich členov“.

Keď krajiny Európskej únie prijali sankcie proti Ruskej federácii, premiér R. Fico ich označil za nezmyselné. Minister M. Lajčák ho obhajoval tým, že ako predseda vlády „má primárnu zodpovednosť za fungovanie štátu a jeho ekonomické výsledky“. To má aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale vonkoncom jej to nebráni, aby sankcie videla úplne inak: „Umožniť niekomu meniť hranice v Európe a útočiť na iné krajiny bez následkov je oveľa väčšie nebezpečenstvo, ako si znevýhodniť ekonomiku.“

M. Lajčák upozornil aj na fakt, že „všetky rozhodnutia, ktoré boli prijaté, boli prijaté konsenzom, a teda aj s hlasom Slovenskej republiky“. Inými slovami, minister Ficovej vlády nám hovorí, že si nemáme všímať, čo premiér hovorí, ale čo robí. Problém je, že vyhlásenia premiéra sú neoddeliteľnou súčasťou toho, čo robí – spochybňuje spojencov a ich postoje v kritickej situácii.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Podľa R. Fica konflikt na Ukrajine je „geopolitickým súbojom medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou o vplyv na Ukrajine, do ktorého sa zapojila samotná Európska únia a mnohé malé štáty trpia týmito geopolitickými súbojmi a konfliktmi“. Premiér odmietol, aby sme my „v mene geopolitického súboja, ktorý medzi sebou vedú Spojené štáty a Ruská federácia“, stratili nejaké pracovné miesta. Názor, že Vladimir Putin anektoval Krym a vedie hybridnú vojnu v „Novorusku“, lebo musí, pretože Američania sa tlačia na Ukrajinu, zastávajú okrem ruských agentov aj mnohí internetoví magori. Keď ho zastáva aj premiér členského štátu NATO, tak si politici aliancie musia klásť otázku, prečo to R. Fico robí. A na ňu neexistuje dobrá odpoveď.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.