Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V čom lietajú ítečkári

19.09.2014, 14:00 | Jozef Andacký | © 2014 News and Media Holding

Informačné technológie patria k sektorom, ktorým sa v uplynulých dvadsiatich rokoch darilo. Aspoň v tom zmysle, že vstup do podnikania a šance na jeho úspech nezáviseli ani tak od množstva kapitálu, ako skôr od zručností, znalostí a prípadne známostí podnikateľa. Viacerým sa podarilo vybudovať natoľko ziskové a stabilné firmy, že im umožnili prekročiť pomyselný tieň a pustiť sa do nových projektov. Biznisových aj nebiznisových. Do čoho všetkého vstúpili, nie je na prvý pohľad viditeľné, a tak sa TREND pokúsil aktivity majiteľov najväčších slovenských IT firiem zmapovať. Bývate vedľa golfového ihriska? Možno ho vlastní vplyvný ítečkár.

 • Tlačiť
 • 0

Realitné projekty, energetika, technologické start-upy. Keď TREND zisťoval, v ktorých sférach nad rámec materského podniku sa majitelia slovenských IT firiem angažujú, najčastejšie narazil na tieto tri. Veľa o biznisových aktivitách ítečkárov prezradil obchodný register. Pri niektorých sa zoznam firiem, v ktorých figurujú (alebo v minulosti figurovali), nezmestil na jednu stranu. V zriedkavých prípadoch sa musel TREND spoľahnúť výhradne na verejne dostupné zdroje, ale väčšina ítečkových biznismenov nemala problém o svojich aktivitách hovoriť.

Miroslav Trnka: Zastavme korupciu

Momentálne najznámejším ítečkárom na Slovensku je Miroslav Trnka. Spoluzakladateľ a 22,75-percentný vlastník softvérovej firmy Eset, najžiarivejšieho high-tech úspechu so slovenským domicilom, nedávno rozbehol nadáciu Zastavme korupciu. Spolu s podnikateľom z reklamného biznisu Michalom Bláhom sa snaží vytvoriť platformu na ochranu nahlasovateľov korupcie na úradoch či v štátnych podnikoch.

„Korupcia nám veľmi prekáža, pretože na Slovensku sa ako rakovina šíri do všetkých úrovní spoločnosti a podkopáva jej základy. Preto do boja s ňou dávame vlastné financie a budeme nadáciu aj strategicky riadiť,“ povedal nedávno M. Trnka v rozhovore pre TREND (TREND 28/2014).

Okrem nadácie má M. Trnka ešte zopár ďalších mimoesetových projektov. V Trnave spolu so synom Michalom prevádzkuje kaviareň a rekonštruuje štyri poprepájané domy na spôsob kultúrneho centra s bytmi a kanceláriami: „Ide mi o to oživiť centrum mesta, kde som kedysi žil. Trápi ma, že sa to tam pomaly vyľudňuje. Tieto projekty som nerozbehol, aby som na nich rýchlo zarobil, ale jednoducho ma tešia.“ Do realít sa M. Trnka pustil aj v bratislavskej Mlynskej doline, kde stavia kancelársku budovu pre technologické start-upy. Do jedného z nich – Psiometry, venuje sa identifikácii osôb – sám investoval. Vlastnícky podiel má M. Trnka tiež v budapeštianskej firme Puppetworks, ktorá sa zaoberá počítačovou animáciou. Zdroje na svoje projekty má M. Trnka, pochopiteľne, vďaka ziskom Esetu. Čas a priestor zasa preto, že sa pred troma rokmi stiahol z operatívneho manažovania firmy.

„Bokovky“ majú aj ďalší spolumajitelia Esetu. Anton Zajac investoval do start-upu sli.do, ktorý vyvíja riešenie na interaktívne zadávanie otázok počas konferencií. Maroš Grund a terajší šéf firmy Richard Marko zasa vložili peniaze do elektrárne na drevnú štiepku v areáli niekdajšej drevárskej fabriky Preglejka v stredoslovenskej Žarnovici. V projekte, v ktorom sa uvažovalo s celkovou investíciou 40 miliónov eur, sa spojili s podnikateľom Jánom Šestinom známym aj z iných projektov zameraných na obnoviteľné zdroje. Od začiatku tohto roka je elektráreň v ostrej prevádzke, podľa dostupných informácií dodáva elektrinu do rozvodnej siete. Výsledok celej investície však závisí aj od toho, či sa manažérom elektrárne podarí nájsť veľkého odberateľa na odpadové teplo. Zatiaľ sa do areálu Preglejky žiaden veľký investor nenasťahoval.

Viacero aktivít ukazuje obchodný register pri Rudolfovi Hrubom. Vlastní napríklad 40-percentný podiel v developerskej spoločnosti Kraps, ktorá stojí za výstavbou bytoviek v Dubnici nad Váhom, Novej Dubnici a Ilave. Okrem toho je majiteľom stomatologickej ambulancie na bratislavskej Kolibe či servisu automobilov značky BMW.

Peter Paško: Mecenáš umenia

P.Paško vybudoval Galériu Nedbalka. Menej známe sú jeho investície do realít.Zdroj: Maňo Štrauch

Na ítečkára pomerne netradičným smerom sa vydal ďalší spolumajiteľ Esetu Peter Paško. Za socializmu pracoval ako projektant ústredného kúrenia. Pri kresliacej doske stál v čase, keď bratislavské Staré Mesto prechádzalo z tuhého paliva na plyn. Po rokoch sa do centra hlavného mesta vrátil. Kúpil tam budovu, dal ju zrekonštruovať a otvoril v nej galériu. K umeniu sa P. Paško, ktorý z manažmentu Esetu odišiel v roku 2008, dostával postupne. Najprv fotografoval rodinné udalosti alebo prírodu a spolu s kolegami s rovnakou záľubou svoje diela aj vystavoval. K fotografiám pribúdali obrazy, ku ktorým ho pritiahol sused Artur Bartoška, takisto zberateľ. Potom P. Paškovi a jeho manželke ukázali budovu v jednej z uličiek Starého Mesta. Z nej rekonštrukciou za poldruha milióna eur vznikla Galéria Nedbalka.

Zvonka typická klasicistická fasáda rakúsko-uhorského typu, vnútri malý slovenský Guggenheim. Päť kruhových poschodí a diela slovenských výtvarných umelcov 19. a 20. storočia, ako sú Janko Alexy, Mikuláš Galanda či Ladislav Medňanský (v stálej expozícii sú obrazy a plastiky 46 autorov). Mnohé obrazy sú zo súkromnej zbierky P. Paška a A. Bartošku, ďalšie nakúpili na aukciách v Česku či Maďarsku.

P. Paško sa teší, že dva roky prevádzky Galérie Nedbalky ukázali opodstatnenie tohto projektu. Pochvaľuje si, že v návštevnej knihe sú rovnomerne zastúpení domáci aj zahraniční návštevníci: „Nedávno sme tu mali pár z Južnej Ameriky. Boli vo Viedni na odbornej konferencii a v hoteli im poradili navštíviť práve našu galériu.“

Nedbalka nie je, aspoň zatiaľ, o biznise. P. Paško vyratúva, že jej prevádzku dotuje. Vypýta si od neho každý mesiac desaťtisíc eur. Verí však, že časom sa bude financovať sama: tržbami zo vstupného, sponzorskými príspevkami, firemnými a spoločenskými akciami, vďaka spolupráci s aukčnými domami či službám depozitu.

Nedbalka je pre P. Paška jednoznačná srdcová záležitosť, ale nie jediná aktivita okrem Esetu. Evidentne aj vďaka profesijnej histórii sa angažuje vo viacerých stavebných projektoch. Spolu s developerskou skupinou ICT Istroconti investoval do rezidenčného komplexu na bratislavskej Kolibe. Príbuzných zasa podporil v projekte rodinného rezortu na Liptove.

Dva realitné projekty má P. Paško rozbehnuté v blízkosti Banskej Bystrice. Pri Ponickej Hute stavia rekreačné zariadenie. A v meste pod Urpínom ide vybudovať dom pre seniorov s kapacitou 40 miest. Hovorí, že na projekt „slušného, dôstojného a kvalitného bývania pre seniorov“ ho motivovala vlastná rodinná skúsenosť.

Ondrej Smolár: Robí to, do čoho vidí

O.Smolár je okrem Soitronu aktívny aj v mimovládnom sektore.Zdroj: Maňo Štrauch

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - informačné technológie

Tagy Ditec, Eset, Gratex, IT, Miroslav Trnka, Soitron

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.