Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Twin City zmení širšie centrum Bratislavy

25.09.2014, 12:56 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Rozľahlý projekt, do ktorého sa HB Reavis pustil, počíta aj s premenou autobusovej stanice

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika

Extra reality

Nová autobusová stanica, rekonštrukcia viacerých mesto špatiacich ulíc, nový zelený bulvár i premena bývalého brownfieldu. Megalomanský projekt Twin City veľkolepo predstavený pred siedmimi rokmi začína developerská skupina HB Reavis v týchto mesiacoch konečne realizovať. Na rozsiahle pozemky oproti bratislavskej autobusovej stanici už prichádzajú prvé stavebné mechanizmy a rozbiehajú sa práce. Hlavné mesto Slovenska získa celú novú zónu.

Zdroj: HB Reavis

Začína sa juhom

Príbeh bývalej továrne Kablo je medzi obyvateľmi hlavného mesta azda už zabudnutý. Na rozhraní ulíc Mlynské nivy a Karadžičova sa namiesto nevyužívanej fabriky už niekoľko rokov pozerajú na stavebný plot, kde medzičasom okrem oficiálnych obrázkov a označení projektu pribudli aj rôznorodé plagáty a reklamy. Dnes ho sčasti nahrádza nový stavebný plot a brány do areálu. Za nimi už vidno pracovať nákladné autá a bagre.

„V lete sme začali práce, na ktoré máme potrebné povolenia,“ hovorí Igor Mazúch, development manažér v HB Reavise. Podľa neho sa z veľkej časti na úvod týkajú dekontaminácie územia zamoreného dlhoročnou výrobou v existujúcich fabrikách. Hoci by sa mohlo zdať, že tieto pozemky boli zasiahnuté aj ropou v rámci vojnového bombardovania neďalekej bývalej rafinérie Apollo, nie je to tak. Ide len o záťaže z výroby.

Developerská skupina sa na úvod púšťa do územia vyhradeného Mlynskými nivami, Karadžičovou a Továrenskou ulicou. Táto časť projektu má pomenovanie Juh a v súčasnosti sa počíta s troma administratívnymi objektmi. Dokopy prinesú 64-tisíc štvorcových metrov hrubej prenajímateľnej plochy. Majú mať sedem nadzemných podlaží a ich fasádu bude charakterizovať tehlový obklad.

Bloková zástavba

Južná časť Twin City má nadviazať na existujúcu mestskú zástavbu v smere od centra. Umožní to systém jednotlivých nepríliš vysokých blokov a plánovaná zeleň medzi nimi. „Chceme vybudovať parky, terasy, parkovacie miesta pre bicykle aj cyklotrasy,“ vysvetľuje I. Mazúch. Mestskú atmosféru má dodať aj občianska vybavenosť v parteri s drobnými obchodmi a službami najmä pre okoloidúcich. Podobne ako je to v existujúcom City Business Centre neďaleko.

Premenou prejde celá Továrenská ulica, v súčasnosti tichý a tmavý priestor zaplnený parkujúcimi autami, ktorá sa zhruba v strede napojí na Mlynské nivy. „Vznikne tu mestský bulvár so zeleným ostrovčekom v strede,“ informuje zástupca HB Reavisu. Ulicu rozšíria na 24 metrov, z nej sú naplánované aj vjazdy do dvojpodlažných podzemných garáží. Podzemie schová všetky autá, v prvej etape pre trojicu budov vznikne 1 048 parkovacích miest.

Rekonštrukciou má prejsť križovatka Karadžičova s Mlynskými nivami i spojnica Páričkova – Karadžičova, kde pribudnú semafory. Samotné Mlynské nivy si vyžiadajú rozsiahlejšiu investíciu v dlhodobom horizonte, pravdepodobne až pri spustení severnej časti.

HB Reavis cestu rozšíri o samostatné autobusové pruhy, vzniknú aj zelené pásy v strede a po bokoch. Za obeť rozšírenia padne aj menšia čerpacia stanica Slovnaftu. Dnes vyťažovanú dopravnú tepnu charakterizuje rozbitý povrch i zvyšky nevyužívaných koľajníc. Ulica kúsok od centra nevyzerá práve reprezentatívne.

Špekulatívna výstavba

Poradenské spoločnosti zabezpečujúce prenájom kancelárií v Bratislave sa často sťažujú na rotovanie firiem prítomných na trhu. Chýbajú im nové spoločnosti a veľkú časť ich biznisu tvoria buď predlžovania existujúcich zmlúv, alebo sťahovania z horších budov do lepších. Celková neobsadenosť presiahla v polovici tohto roka 13 percent, čo podľa JLL znamená 205-tisíc m2 pripravených na sťahovanie. HB Reavis si napriek tomu trúfa a stavia špekulatívne.

V preklade to znamená, že zatiaľ pre budovy nemá konkrétnych nájomcov a bude ich hľadať počas výstavby alebo až po dokončení prvého objektu plánovaného na jeseň 2015. „Robíme to preto, aby sme expandovali na trhu. Keď za nami príde záujemca o priestory, dnes mu vo svojich budovách nemáme čo ponúknuť,“ dôvodí I. Mazúch.

Podľa neho je obsadenosť ich objektov aj s opciami na rozšírenie firiem takmer stopercentná. Pri štandardne používanom prepočte – jeden pracujúci na 10 m2 môže budovaný juh Twin City „ubytovať“ až 6 400 zamestnancov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika Extra reality

Tagy Autobusová stanica, developer, HB Reavis, Twin City

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.