Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Diskotéka je ťažký oriešok

11.10.2014, 11:00 | Peter Sagan

Koncom minulej dekády sa mladý pár z Dubnice nad Váhom rozhodoval, kam investovať peniaze. Nehnuteľnosti sa im zdali vzhľadom na počiatočný kapitál náročné. Rovnako aj výstavba solárnej elektrárne, kde boli prísnejšie legislatívne obmedzenia. Nakoniec to vyhrala diskotéka.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika

Podnikanie

Počty pustili

Na začiatku si mladý pár zmapoval diskotéky v okolí Dubnice nad Váhom. Sami uvažovali o tom, kam disko klub umiestniť – Trenčín, Púchov alebo Dubnica. Trenčín s dvomi silnými diskotékami – Steps a Cinema – bol trhovo pokrytý. V Púchove nenašli podnikatelia vhodné miesto pre diskotéku – dostatočne veľké a prístupné priestory.

Dubnica nad Váhom s vyše 22-tisíc obyvateľmi mala iba pár menších disko barov, navyše s nízkou úrovňou služieb. Opäť však narazili na problém vhodných priestorov, na výstavbu vlastnej budovy si netrúfli. Nakoniec si koncom roka 2010 prenajali menší priestor – okolo 250 štvorcových metrov na frekventovanom mieste v centre mesta, kde sa denne „premelú“ stovky ľudí, pretože naokolo sú samé obchody. Stavebné úpravy priestorov trvali štyri mesiace namiesto plánovaných dvoch. V apríli 2011 disko klub Elysium konečne otvorili. Počiatočná investícia sa vyšplhala na 40-tisíc eur, pričom si podnikatelia vzali aj 25-tisícový úver. Ceny na diskotéke nastavili na bežnej úrovni pre barové zariadenia. Na podávaných nápojoch mali približne dvestopercentnú ziskovú maržu.

Kde sa stala chyba

Článok pripravený podľa súťažnej práce ocenenej 3. miestom v 2. kole študentskej súťaže Failure Stories.

Rozbeh podniku príjemne prekvapil, ľudia z blízkeho okolia sa radi prišli zabaviť do štýlových priestorov, v Elysiu hrávali najlepší miestni dídžeji. Napriek tomu sa firme nedarilo počas celého prvého roku vymaniť sa z červených čísiel. Okrem zaťaženia splátkami úverov im do cesty prichádzali neočakávané náklady – disko bar začala vyhľadávať najmä -násťročná kategória zákazníkov, ktorí v klube nemíňali veľké sumy, ale na druhej strane mali tendenciu rozbíjať poháre, nábytok či kradnúť popolníky. Takéto škody sa mesačne vyšplhali aj na tristo eur. Lepšiu cieľovku neprilákali ani rôzne akcie, napríklad welcome drinky. Napriek neradostnému pohľadu na výsledovku bolo Elysium lídrom na miestnom trhu. V Dubnici zostal po krachu konkurenčného Elementsu a podpriemerne obsadeného Roofu už iba najväčší No Stress. Ten býval z prevádzkových dôvodov často zavretý.

Dupnúť na pedál

Majitelia Elysia však stále videli príležitosť podnikať ziskovo. Skúsili organizovať akcie nielen v piatky a soboty večer, ale aj počas sviatkov a prázdnin. Pomohlo to najmä v zime, keď dokonca oproti letným mesiacom poskočili tržby na dvojnásobok. V lete pribudli akcie pod holým nebom. Počas školského roka boli rôzne večierky a imatrikulácie. Aj to pomohlo klubu popasovať sa s aktuálnou stratou. Firma sa po splatení úveru pomaly dostávala do miernych čiernych čísiel, nakoniec však začiatkom roka 2013 podnikatelia disko bar zatvorili.

Najmä preto, že si dlhodobo nedokázali predstaviť podnikať v tomto odvetví. Problémom bola veľká snaha, investícia energie a času bez dobrých ekonomických výsledkov. Bar si získal reputáciu, že je pre mladších, najmä tínedžerov. To ale odrádzalo bonitnejšiu strednú generáciu, aby sa prišla na diskotéku zabaviť. Spolumajiteľka za chybu z dnešného pohľadu označuje, že nepovolila vstup iba plnoletým osobám. Nevhodná bola tiež veľkosť priestorov, pretože už pár stoviek baviacich sa ľudí znamenalo, že klub bol plný. Do konkurenčného No Stressu sa naraz zmestilo až osemsto ľudí. Priemerné tržby prinášali čistý zisk mesačne okolo dvetisíc eur, čo nestačilo ani na pokrytie splátky úveru s úrokmi. Akcie pod holým nebom mesačne priniesli „k dobru“ aj päťtisíc eur, ale v konečnom zúčtovaní za rok to pomohlo iba sa priblížiť k nulovému výsledku hospodárenia.

Diskotéka vyzerá ako jednoduchý biznis, ale vskutku je veľmi vrtkavý. V prípade Elysia to tak bolo a neskúsenosť, možno až naivita, spolu s chybami viedli k tomu, že podnik skončil a uvoľnil na trhu miesto iným.

Autor je študent Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Druhé kolo súťaže študentských prác Failure Stories – Kde sa stala chyba? zorganizoval TREND v partnerskej spolupráci so slovenskými vysokými školami. Študentské projekty analyzovali podnikateľské zlyhania a vytiahli z nich poučenia. Hodnotila ich odborná porota zo škôl, odborných garantov a redakcie.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 40/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Podnikanie

Tagy Failure Stories

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.