Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dom, ktorému je rozumieť

12.10.2014, 19:00 | Patrik Garaj | © 2014 News and Media Holding

Odišiel zo zavedeného ateliéru a pustil sa na sólovú dráhu. Rozmýšľa o architektúre ako produkte a baví ho téma cenovo dostupného kvalitného bývania. To všetko architekt Peter Jurkovič pretavil do domu v bratislavskej časti Čunovo, ktorý komunikuje s tradíciou a zároveň stojí v súčasnosti. Vyslúžil si za to nominácie architektonických cien CEZAAR aj ARCH.

 • Tlačiť
 • 0

Peter Jurkovič pred domom Čunove.Zdroj: Milan David

Váš dom v Čunove získal širokú publicitu, zverejnený bol aj na obálke kórejského časopisu. Čím si vysvetľujete tento ohlas?

Zdá sa, že tomu domu všetci rozumejú. Súvisí to s tým, že ľudia sú na svete v zásade rovnakí a v určitých klimatických pásmach riešia rovnaké veci. Vypovedá to aj o tom, že slovenská vidiecka architektúra nie je výrazne unikátna. Má isté špecifiká, ale ľahko pochopiteľné a čitateľné. Je to univerzálny jazyk a prejavil sa aj pri tvorbe tohto domu. Navyše, každý kreatívne činný človek sa snaží, aby jeho prácu ľudia chápali a nemusel ju vysvetľovať.

Ako dom vznikol?

Vznikol z jasného zadania. Budúca majiteľka hneď na prvom stretnutí hovorila o malom dome a o tom, že chce odísť z mesta, mať pokoj a iný pocit zo života. Opakovala sa téma záhrady, ovocných stromov a dediny Čunovo s jazerom a možnosťou bicyklovania. To bol súbor vstupných dát, ktoré prirodzene vyústili do riešenia. Tak vznikol malý montovaný drevený dom na malom pozemku za „normálne“ peniaze (rozpočet bez pozemku bol 85-tisíc eur — pozn. TREND). S tým, že z architektonického hľadiska mal, samozrejme, niesť aj nejaký pocit, fór alebo myšlienku, ktorá bude jasne čitateľná.

Zdroj: JRKVC

Tou ideou je princíp vidieckeho domu so sedlovou strechou, malými oknami a gánkom. Ako ste k nemu dospeli?

Už pri pohľade na katastrálnu mapu Čunova vidieť lineárne pozemky, čo je u nás silná tradícia. Na Slovensku domy často stáli na úzkych parcelách štítom k ulici a mali pozdĺžny gánok. Toto sa premietlo hneď do prvého návrhu. Keď sa stavia úzky dom, musí byť dostatočne dlhý, aby vyhovoval priestorovým požiadavkám. Klasický vidiecky dom je obdĺžnik, do ktorého sa väčšinou vchádza v strede, a odtiaľ sa prechádza do ďalších izieb. Umiestnenie vchodu spôsobuje, že najprv treba popri dome prejsť, na čo slúži gánok, ktorý chráni a zároveň do neho ústia všetky miestnosti. To všetko sú osvedčené veci, ktoré ľudia vždy robili intuitívne a fungujú aj pri tomto dome.

Pozornosť priťahuje najmä presklený štít domu. Ako vznikol tento nápad?

Súvisí to s tým, že obytná plocha domu je malá, a preto bolo potrebné, aby bol dostatočne vysoký. Priestor je riešený cez dve podlažia, pričom v hornej časti je umiestnená pracovňa. A požiadavka znela, aby z nej bol výhľad. Bolo teda treba vyriešiť priestor, ktorý mal byť otvorený do záhrady, aby pôsobil väčšie, a zároveň z neho malo byť vidieť von. Preto sa celý štít odkryl a vzniklo veľké okno. Riešenie reaguje aj na orientáciu na sever, čiže ide o fasádu, ktorá sa neprehrieva a netreba ju chrániť či umiestňovať na ňu žalúzie. Dom zároveň spĺňa nízkoenergetické štandardy, a to aj napriek tomu, že má celopresklenú severnú stenu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - kvalitná architektúra

Tagy architektúra, Kreatívne

Súvisiace články

Čo si tu staviame

Čo si tu staviame

Kam smeruje slovenská architektúra? Stúpa jej kvalita? Ktorí tvorcovia navrhujú najzaujímavejšie stavby?

Pustiť si do mesta tisíc architektov

Diskotéka je ťažký oriešok

Gazprom šokuje SPP a tvári sa, že nič

TREND test Mercedes-Benz GLA 220 CDI 4Matic

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.