Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gazprom šokuje SPP a tvári sa, že nič

11.10.2014, 05:00 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) musel minulý týždeň zháňať po Európe plyn, keď mu jeho hlavný dodávateľ Gazprom dva dni za sebou poslal len polovicu objednaného množstva. Premiér Robert Fico a minister hospodárstva Pavol Pavlis to nazvali politickým bojom.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Gazprom, plyn

Priliehavejším výrazom, ktorý lepšie zohľadňuje vnímanie na slovenskej strane, je však ruská odveta za to, že štáty Európskej únie vrátane Slovenska pomáhajú Ukrajine. Európski plynári spustili takzvaný reverzný tok, ktorým zásobujú Ukrajinu cez jej západnú hranicu. Tým ohrozujú zámer Ruska udržať si Ukrajinu vo svojej mocenskej sfére. Šéf Gazpromu Alexej Miller aj ruský prezident Vladimir Putin proti plánom spustiť reverzný tok protestovali ešte na začiatku tohtoročného leta.

Maďari ustúpili

Tlak zo strany Ruska zatiaľ zabral v prípade Maďarska, ktoré už spätné dodávky na Ukrajinu zastavilo. Tamojší premiér Viktor Orbán aj otvorene priznal, že to bolo preto, aby rusko-ukrajinský konflikt neohrozil zásobovanie Maďarska plynom.

Ukrajine tak zostáva najmä Poľsko a Slovensko. A práve tieto dve krajiny sa v posledných dňoch najviac sťažujú na pokles dodávok od Gazpromu. V zásobovaní Ukrajiny však pokračujú. Slovensko ani nemá na výber. „Je v inej situácii ako Maďarsko. V prípade slovenského Eustreamu je prepravná kapacita na Ukrajinu kúpená na niekoľko rokov vopred,“ vysvetlil energetický analytik Karel Hirman. Navyše, Slovensko prepravuje na Ukrajinu plyn, ktorý vlastnia iní dodávatelia. R. Fico preto podľa neho nemôže tranzit na Ukrajinu len tak zastaviť, aj keby chcel.

Okrem nátlaku môže ísť Gazpromu ešte o jeden cieľ – stiahnuť z trhu prebytky plynu, a tým zvýšiť ceny. Tie boli doteraz pre silnú ponuku nízke, čo bolo jedným z dôvodov, prečo sa európske plynárenské firmy odhodlali dodávať ho na Ukrajinu cez reverzný tok.

Šéf Gazpromu Alexej Miller patrí k najbližším spolupracovníkom Vladimira Putina.Zdroj: ISIFA

Ak Gazprom poklesom dodávok dosiahne cenový nárast, tento obchodný vzťah sa môže narušiť. Okrem utiahnutých kohútikov pre Poliakov a Slovákov sú tu aj iné indície, že Gazpromu môže ísť o stiahnutie prebytkov z trhu. Neodôvodnený pokles dodávok hlásili v posledných dňoch aj Rumuni a Taliani.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika Ekonomika

Tagy Gazprom, plyn

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.