Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Integrácia sa bude ďalej prehlbovať

08.10.2014, 11:38 | Michal Lehuta | © 2014 News and Media Holding

Po novom zložení Európskeho parlamentu zvoleného v máji si Európa formuje na ďalších päť rokov aj novú exekutívu. Európsku komisiu povedie Luxemburčan Jean-Claude Juncker a jej ďalších 27 členov v súčasnosti schvaľuje Európsky parlament.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Navrhované zloženie novej komisie je však ohrozené. Najväčšiu ranu od europoslancov dostal maďarský exminister Tibor Navracsics, blízky človek Viktora Orbána. Výbor pre vzdelanie a kultúru ho na navrhovaný post neschválil, lebo sa ako minister spolupodieľal na kontroverznej legislatíve, obmedzujúcej médiá a vzdelávanie vo svojej krajine.

Aj keď niektorí z nominantov si híring v parlamente musia kvôli nespokojným europoslancom zopakovať alebo odpovedať na doplňujúce otázky, parlament má komisiu ako celok schvaľovať 22. októbra. Ak všetci kandidáti nakoniec parlamentným skrutíniom prejdú, nová „strážkyňa“ európskych zmlúv, jednotného trhu a motor európskej integrácie by mohla začať fungovať od novembra. Ak nie, štart komisie sa môže o niekoľko týždňov odložiť, aby sa na funkciu eurokomisára mohli vybrať prípadní náhradní kandidáti.

Francúzsky kandidát na eurokomisára pre hospodárstvo, financie, clá a dane Pierre Moscovici od parlamentu nedostal hneď zelenú, aj keď sľúbil v otázke rozpočtovej zodpovednosti nestrannosť. Jeho domovská krajina Francúzsko totiž oznámila nedodržanie povinnosti znížiť deficit verejných financií pod tri percentá HDP v budúcom roku, za čo P. Moscovici ako minister financií doteraz zodpovedal. Odpovedať na dodatočné otázky europoslancov pre kritiku musela Češka Věra Jourová, nominantka strany ANO Andreja Babiša. Britský nominant barón Jonathan Hill, ktorý má zodpovedať za finančnú stabilitu a služby, si celý híring ešte raz zopakoval.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.