Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kaspická spolupráca vs. konfrontácia v Čiernomorí

08.10.2014, 11:38 | © 2014 News and Media Holding

Kým vyostrovanie konfliktu medzi Ruskom a Západom kvôli Ukrajine a Krymu prehlbuje napätie v Čiernomorí, päť pobrežných štátov neďalekého Kaspického mora zlepšuje vzájomné vzťahy a posúva regionálnu spoluprácu na vyššiu úroveň.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Do istej miery sa pod to podpisujú medzinárodné sankcie, ktoré zaháňajú Rusko a Irán do kúta a nútia ich vzájomne sa podporovať. Nik však netlačí na kaspické trio Azerbajdžan, Turkménsko a Kazachstan. Naopak, Západ sa uchádza o jeho priazeň, čo privádza túto postsovietsku trojicu do pomykova, pretože v závetrí stojí aj energeticky vyprahnutá Čína.

Napätie stúpa

Vody Čierneho mora nerozviruje iba návrat k studenej vojne sprevádzaný zvyšovaním zbrojenia, demonštráciami sily a vojenskými cvičeniami Ruska i krajín NATO. Minulý mesiac sa začalo dostávať do ťažkostí Turecko, keď sa boje s islamistami v Sýrii a Iraku preniesli na jeho južné hranice. Parlament v Ankare udelil vláde povolenie podnikať proti oddielom hnutia Islamský štát vojenské akcie za hranicami Turecka počas jedného roka. Anatolský polostrov tvorí hlavnú časť územia Tureckej republiky. Je dôležitým energetickým koridorom pre Európu.

Tá si na prahu zimnej vykurovacej sezóny kladie za úlohu nakupovať viac ropy a plynu v Strednej Ázii, čo znamená rozširovať prepravné kapacity cez Kaspik, Kaukaz a Turecko. Do Baku, Astany a Ašchabadu, metropol Azerbajdžanu, Kazachstanu a Turkménska, neprestávajú lietať delegácie európskych politikov a investorov v snahe zabezpečiť zvýšené dodávky ropy a najmä zemného plynu. Pred tromi týždňami sa nechali prezidenti a premiéri Azerbajdžanu, Gruzínska, Bulharska, Grécka a Čiernej Hory fotografovať v Baku v prilbách a s lopatami pri slávnostnom otvorení výstavby Transanatolského plynovodu (TANAP). Po dostavbe má dopravovať do južnej Európy kaspický zemný plyn z azerbajdžanského náleziska Šach Deniz.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.