Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peniaze na šport pod jednu strechu

08.10.2014, 11:38 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Optikou futbalových hviezd patrí šport k najziskovejším oblastiam podnikania, z iného uhla pohľadu je neziskovým sektorom odkázaným na štátnu pomoc. Aj preto nie je jednoduché nastaviť jasné pravidlá športového manažmentu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Prínosný pre štát

Z pohľadu štátu nie je šport len výdavkovou položkou. Zhruba 133 miliónov eur investovaných na Slovensku do športu z verejného rozpočtu prinieslo v roku 2011 vďaka multiplikačnému efektu do ekonomiky až 752 miliónov eur. Vyplýva to z výpočtov poradenskej spoločnosti KPMG. Jej manažér Ondřej Špaček zdôrazňuje, že štátu sa investície do športu vracajú vo forme národnej prestíže i prevencie patologických javov. Ilustruje to na príklade z Česka, kde každá koruna investovaná do prevencie nadváhy a obezity ušetrí ekonomike pri liečbe až 2,53 koruny. „Celkovo sa vrátane multiplikačných efektov podieľal v roku 2011 šport na slovenskom HDP 2,1 percenta.“ Na zamestnanosti to bolo až 3,4 percenta a podiel športu na príjmoch štátneho rozpočtu predstavoval päť percent.

Karol CsontóZdroj: Milan David

Súčasný model financovania športu má veľa kritikov. Štátny radca sekcie štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Strečanský pripomína najväčšiu výhodu súčasnej jednofarebnej vlády: „príležitosť upratať šport“. V rámci navrhovaných riešení chcú centralizovať všetky zdroje na štátnej úrovni, a to vrátane asignačnej (2-percentnej) dane na šport, o ktorej použití by už nerozhodovala poukazujúca firma. Nový prerozdeľovací model má minimalizovať subjektívny vplyv politikov, úradníkov a lobistov. Do popredia by sa mali dostať objektívne kritériá – o rozdeľovaných peniazoch rozhodnú vzorce: „Verejné prostriedky by sa mali rozdeľovať medzi druhy športov priamoúmerne ich pridanej hodnote pre občanov,“ vysvetľuje. Na druhej strane, v prípade športu pre zdravie bude dôležitý princíp rovnosti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Šéf FC Liverpool: Nesnažím sa byť s hráčmi kamarát

Šéf FC Liverpool: Nesnažím sa byť s hráčmi kamarát Nájdete v TRENDE

Rozhovor | Som nadšený, keď vyhrávame, a sklamaný, keď prehráme, ale pri samotnom riadení musí fungovať zdravý rozum, hovorí výkonný šéf FC Liverpool Ian Ayre

Firemný šport na prahu dospelosti

Diskotéka je ťažký oriešok

Gazprom šokuje SPP a tvári sa, že nič

TREND test Mercedes-Benz GLA 220 CDI 4Matic

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.