Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súkromné polikliniky v stratách ako nemocnice

08.10.2014, 11:38 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

Polikliniky ako biznis sú pre súkromné firmy lákavé. Záujem ľudí o lepšie služby, než na aké sú bežne zvyknutí v slovenskom zdravotníctve, určite existuje. Aj za cenu, že si za ne budú musieť priplatiť.

 • Tlačiť
 • 0

Práve týmto smerom sa mnohé súkromné polikliniky orientujú. Hospodárske výsledky firiem však naznačujú, že ani tento druh podnikania nie je jednoduchý.

Prudký pokles

Osemmiliónová strata prevádzkovateľov polikliník svedčí o tom, že nielen pre nemocnice je náročné udržať svoje hospodárenie v plusových číslach. Za výsledkom celého segmentu je najmä 10,6-miliónová strata spoločnosti ProCare, pod ktorú patrí najrozsiahlejšia sieť polikliník. ProCare bol síce v mínuse aj v roku 2012, no medziročne sa strata prehĺbila o viac ako deväť miliónov eur, aj keď tržby sa spoločnosti nepatrne zvýšili. Nedarilo sa ani ďalším firmám, ktoré sú členmi skupiny ProCare. Medifera a Euromedix boli tiež v celkovo viac ako miliónovej strate. Z celej skupiny dosiahla zisk iba Novapharm, pod ktorú spadá Železničná nemocnica s poliklinikou v Bratislave a vo Zvolene. No aj táto spoločnosť medziročne o dvanásť percent poklesla.

Vedenie spoločnosti ProCare stručne odôvodnilo svoju stratu tým, že „výsledok je ovplyvnený jednorazovými účtovnými operáciami, ktoré skresľujú reálny obraz finančnej výkonnosti siete polikliník“. O aké účtovné operácie išlo, však spoločnosť odmietla špecifikovať. Podľa šéfa polikliník Viktora Földesa „ProCare je ekonomicky zdravá a zisková sieť poskytovateľov, ktorá nemá žiaden problém s financovaním svojej činnosti“.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Súvisiace články

Bez oddlženia? Ťažko

Bez oddlženia? Ťažko

Otázku, ako splatiť záväzky nemocníc, ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nezodpovedalo

Nemocnice - tabuľky

Zdravotníctvo je biznis

Diskotéka je ťažký oriešok

Gazprom šokuje SPP a tvári sa, že nič

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.