Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zložitý návrat vypískaného expremiéra

08.10.2014, 11:38 | fil | xm | lehu | © 2014 News and Media Holding

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Zložitý návrat vypískaného expremiéra

Bojko Borisov zo stredopravej strany GERB položil začiatkom minulého roka úrad premiéra, keď desaťtisíce Bulharov protestovali nielen proti vysokým účtom za energiu, ale aj všeobecne proti nedôveryhodným politikom. Málokto vtedy očakával, že nový kabinet zložený po predčasných voľbách zo socialistov, hnutia tureckej menšiny (DPS) a podporovaný krajne pravicovým hnutím Ataka dopadne horšie. Protesty proti novej vláde, ktorá sa uviedla pokusom presadiť mediálneho magnáta Deljana Peevského (DPS) na čelo tajnej služby, trvali takmer nepretržite jeden rok aj napriek tomu, že ceny energií znížila. Kabinet Plamena Orešarského to nakoniec zabalil po májovej porážke v eurovoľbách a júnovom rune na banky. K peniazom v štvrtej najväčšej banke CCB podnikateľa Cvetana Vasileva blízkeho DPS sa Bulhari nevedia dostať doteraz. A to ešte EÚ tlačí na zastavenie výstavby plynovodu South Stream. Riešením mali byť ďalšie predčasné voľby 5. októbra. GERB B. Borisova síce zvíťazil s takmer tretinou hlasov, no od väčšiny v 240-člennom parlamente má s 85 kreslami ďaleko. Druhú a tretiu priečku obsadili jeho súperi socialisti a DPS. Štvorpercentnú hranicu prekonalo ešte ďalších päť strán, pričom tri sa dajú označiť ako nacionalistické alebo populistické. Zostavenie vlády tak bude veľmi zložité.

Zdroj: SITA/AP

Čo majú spoločné Amazon, Apple a Fiat

Európska komisia rozširuje zoznam firiem a štátov, kde preveruje, či neboli porušené pravidlá o primeranej štátnej pomoci. Od júna sa zaoberá Írskom a Luxemburskom, či pomocou daňových dohôd roky neposkytujú nezákonnú pomoc spoločnosti Apple a automobilke Fiat. Najnovšie ohlásila preverovanie zmluvy medzi Luxemburskom a Amazonom a už dlhšie študuje aj dohodu Holandska so Starbucks. Ak sa preukáže porušenie medzinárodných pravidiel, musia firmy neoprávnené výhody doplatiť aj s úrokmi. Či hĺbkové vyšetrovanie Brusel spustí aj v prípade štátnej pomoci Slovenska firme Duslo Šaľa, za ktorou stojí miliardár Andrej Babiš, by malo byť jasné čoskoro. Od momentu doručenia kompletných podkladov má Európska komisia dva mesiace na rozhodnutie, či pomoc bude skúmať hlbšie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.