Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky dostali recept na zodpovedné úverovanie

20.10.2014, 13:45 | Martina Kláseková | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Sedem odporúčaní, ako sa správať pri úverovaní obyvateľstva dostali minulý týždeň banky na Slovensku od Národnej banky Slovenska (NBS). Dosť na to, aby mohli vyvolať dojem, že na tunajšom retailovom trhu nie je všetko v poriadku.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Financie

A že banky a dlžníkov čakajú novoty. No akokoľvek reštrikčne nové pravidlá na prvý pohľad vyzerajú, je pravdepodobné, že neprinesú žiadne závratné zmeny. Centrálna banka nedala na papier nič iné ako zásady zodpovedného úverovania. Presne tak, ako na to dohľady nad bankami v Európskej únii nabádala ešte vlani Európska banková autorita (EBA). Na jej výzvy reagovalo už viacero krajín, spoločne majú primerane podmienkam na jednotlivých trhoch upravovať praktiky najmä pri overovaní informácií, ktoré predloží žiadateľ o hypotéku, v nastavení vhodného pomeru úveru k založenej nehnuteľnosti (LTV) a rozumnej ceny za obsluhu dlhu.

Žiadne proti

Banky na Slovensku dlhodobo presviedčajú, že ony sa pri úverovaní správajú rozumne. A tak ani po zverejnení odporúčaní nebolo počuť žiadne negatívne ohlasy. Banky oslovené TRENDOM skôr poznamenali, že takúto iniciatívu vítajú, a mnohé i to, že požiadavkám centrálnej banky už teraz vyhovujú, a veľa zmien preto nečakajú. Navyše regulátor s nimi znenie opatrení vopred konzultoval. Podľa Marty Kľocovej z OVB odporúčania dohľadu smerujú k tomu, aby sa klient prikrýval len takou perinou, na akú má. A tak ju víta aj za sprostredkovateľov, ktorí sa podľa nej majú v prvom rade zameriavať na budovanie majetku klienta, nie jeho dlhov.

Konkurencia tlačí

No akokoľvek centrálna banka uisťuje, že slovenský finančný trh je zdravý a stabilný, ako celok predsa len v niektorých detailoch má „našliapnuté“ rizikovejším smerom. Kým objem úverov rastie tempom, ktoré je jedno z najvyšších v Európskej únii, zvýrazňuje sa tu konkurenčný boj. To je síce priaznivý stav pre klientov a problém v tom nevidí ani NBS. No podľa nej to predsa len môže viesť ku kumulácii viacerých rizík. Bankový dohľad už podľa riaditeľa odboru riadenia obozretnosti na makroúrovni v NBS Mareka Ličáka vníma niektoré nerovnováhy, ktoré sú podľa neho zatiaľ „v ranom štádiu“. Vydané opatrenia majú slúžiť ako prevencia. Centrálna banka bude dodržiavanie odporúčaní kontrolovať, ich porušovanie však sankcionovať nemôže. Ak by si predsa len nenechali „poradiť“, regulátor zrejme siahne po právne vynútiteľnom predpise.

Koľko nehnuteľnosti

Najväčší rozruch spôsobila centrálna banka odporúčaním obmedzovať úvery so stopercentným LTV – to znamená v celej výške hodnoty založenej nehnuteľnosti. A už vôbec neposkytovať úvery prevyšujúce hodnotu domu či bytu. Stopercentné hypotéky sú totiž rizikom tak pre banky, ako i ich dlžníkov. V prípade poklesu cien nehnuteľností by mali banky svoje úvery nedostatočne chránené. A to by bolo nepríjemné aj pre dlžníkov. Ich úver by bol vyšší než hodnota nehnuteľnosti a banky by mohli žiadať ďalšie zábezpeky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Financie

Tagy hypotéka, hypotéky, NBS, regulácia, úver, úvery na bývanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.