Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nobelovky za reguláciu a práva detí

15.10.2014, 11:19 | lehu | jz | fil | © 2014 News and Media Holding

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Nobelovky za reguláciu a práva detí

Takzvanú Nobelovu cenu za ekonómiu tento rok získal francúzsky ekonóm Jean Tirole (61) za jeho analýzu „trhovej sily a regulácie“. Teda štúdiu toho, ako má štát regulovať príliš veľké a dôležité firmy, ktoré môžu svoje postavenie na trhu zneužívať. Ekonóm rozpracoval pôvodne jednoduché prístupy v protimonopolnom zákonodarstve do špecifických odporúčaní pre jednotlivé prípady. Švédska centrálna banka ocenila, že prostredníctvom matematických modelov okrem iného ukázal, ako cenová regulácia môže viesť k zníženiu efektivity prostredníctvom nižšej kvality dodávaných tovarov a služieb a ako môžu spoločnosť ako celok obohatiť patenty. Nobelovu cenu za mier získala dvojica aktivistov z indického subkontinentu: Ind Kailáš Satjárthí (60) a mladučká Pakistančanka Malala Júsufzaiová (17) za ich „boj proti utláčaniu detí a mladých a za právo všetkých detí na vzdelanie“. Prvý menovaný viedol viaceré pokojné protesty a demonštrácie proti zneužívaniu detí za účelom zisku a prispel k dôležitým medzinárodným konvenciám o detských právach. M. Júsufzaiová už roky odvážne bojuje za právo na vzdelanie aj pre dievčatá, proti čomu v Pakistane vystupuje nielen Taliban. Nobelovka putuje do dvoch krajín, ktorým sa nedarí zlepšiť vzťahy. V auguste India odstúpila od chystaných mierových rokovaní o Kašmíre.

Dvojitý tlak na Mattea Renziho

Ďalší z dlhého radu talianskych premiérov Matteo Renzi má – napriek počiatočnej popularite – problémy. Keď začal oznamovať opatrenia, ku ktorým sa zaviazal, predovšetkým rozpočtové úspory, daňové úľavy a reformu trhu práce, znepriatelil si študentov aj odbory. Desiatky tisíc príslušníkov oboch skupín zorganizovali vo veľkých talianskych mestách mohutné protesty. Prvým sa nepáčia škrty v školstve, ktoré majú pomôcť znížiť deficit. Odborom sa zas nepozdáva, že vláda navrhuje zmeny v pracovnom kódexe bez konzultácie s nimi. M. Renzi chce uvoľniť pravidlá prepúšťania, aby boli firmy motivované zamestnávať ľudí na dobu neurčitú, nie na dočasné kontrakty. Taliansko spadlo tento rok do novej recesie. Jeho rozpočet zostáva pod dohľadom Európskej komisie a dlh nad 130 percentami HDP.

Bolívia nie je Venezuela

Bolívijský ľavicový prezident Evo Morales podľa prieskumov bez problémov zvíťazil už v prvom kole volieb. Získal približne 60 percent hlasov, zdolal súpera Samuela Doriu Medinu a svoj úspech symbolicky venoval „bojovníkom proti imperializmu“ − bývalému kubánskemu vodcovi Fidelovi Castrovi a nebohému exprezidentovi Venezuely Hugovi Chávezovi. V skutočnosti sa však od roku 2006 vládnuci prezident Bolívie hlási k obom revolucionárom viac slovne ako prakticky. Venezuelská ekonomika napriek ropnému bohatstvu po vládach H. Cháveza a jeho nástupcu Nicolása Madura klesá a inflácia dosahuje podľa Medzinárodného menového fondu desiatky percent. Tradične chudobná Bolívia, naopak, patrí k najrýchlejšie rastúcim krajinám Latinskej Ameriky. Hospodári s rozpočtovými prebytkami. E. Morales svoju ľavicovosť ukazuje skôr pri prerozdeľovaní príjmov z ropy a zemného plynu. Aj v pondelok podľa agentúry Reuters povedal, že bude „realista“.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.