Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto má skutočnú moc nad médiami

27.10.2014, 05:44 | Tomáš Czwitkovics | © 2014 News and Media Holding

Názor | Pred účasťou v minulotýždňovej diskusii Pod lampou o vstupe Penty do mediálneho biznisu som mal nervy ako už dávno nie.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

A nielen preto, že Patrícia Jarjabková, zodpovedná za produkciu, ma hneď po vstupe do štúdia uvítala so slovami, že mi dá texty, ktoré sa mám rýchlo naučiť naspamäť. Už vyše mesiaca trvajúce debaty na „fejsbukoch“ o novinároch, nenažrancoch a konci sveta majú taký typický slovenský charakter – diskutéri zmenia názor každým zaviatím vetríka, každou správou, každým komentárom. A tak vás jeden deň ako novinára ľutujú, druhý deň vás už majú za prostitútku. Všetci sa chytajú za každé jedno slovo, aby si dokázali, kto je väčší hrdina.

Rozhodnutia o zotrvaní či nezotrvaní v médiách by pritom mali byť individuálne, pokojne zvážené a nemali by byť výsledkom davovej psychózy. Každý má iný spôsob vyrovnania sa s tlakmi, ktoré prúdia pri novinárskom povolaní z tisíc rôznych smerov. Penta-nepenta.

42-03-Tomas

Namieste nie je v súčasnosti ani „stavovská súdržnosť“. Táto so sebou môže niesť nesympatické odborárske aktivity a snahu kamuflovať problémové javy. To je naozaj to posledné, čo novinári a predovšetkým čitatelia v týchto nových pomeroch potrebujú. Mohol by to byť práve nezávislý kompetentný watchdog, ktorý by médiám v najbližších rokoch nastavil to správne zrkadlo v hroziacich konfliktných situáciách. Taký tu, žiaľ, nie je.

Traja redaktori, ktorí z TRENDU odchádzajú, tak robia okrem nesúhlasu s postupmi Penty v biznise aj z obavy, že hocičo napíšu, bude vnímané skepticky. To bol dôvod, prečo český týždenník Respekt, patriaci „uhľobarónovi“ Zdeňkovi Bakalovi, na seba najprv uvalil embargo a o témach súvisiacich s jeho biznisom z vlastného pera nepísal. V TRENDE sme takto neuvažovali, pretože biznis Penty je príliš široký na to, aby sa dal v týždenníku o podnikaní ignorovať.

TREND tak aj po vstupe Penty informoval o tom, že sudca, ktorý vyhovel Jaroslavovi Haščákovi pri vydaní predbežného opatrenia na zastavenie knihy o Gorile, smeruje do disciplinárneho senátu, pretože si poslanec Smeru pomýlil jeho meno s bývalým novinárom Markízy. Informoval o stratách polikliniky ProCare, o tom, ako manažér Dôvery bude expertom pre zdravotníctvo v KDH, alebo ako súdy zamietli žalobu novinára TRENDU, ktorý sa vo voľnom čase súdi so SIS-kou za to, že mu nechce sprístupniť spisy o Gorile.

Penta síce tvrdí, že v mediálnom biznise vníma aj spoločenskú úlohu, čo je však pre redakciu oveľa dôležitejšie, je, že tu neplánuje robiť charitu. K tomu môže TREND prispieť iba tým, že bude robiť naďalej kvalitné a dôveryhodné noviny, ktoré stoja za čítanie, predplatenie a udržanie pri živote.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Názory

Tagy Názory

Súvisiace články

Prečo je v médiách zrazu všetko inak

Prečo je v médiách zrazu všetko inak

Vplyv mocných skupín bol v slovenských médiách prítomný vždy. Až doteraz však mali rovnováhu v podobe nezávislej tlače.

Muž, ktorý kúpil Pente Sme

Muž, ktorý kúpil Pente Sme: Predať Petit Press naspäť? To nemá logiku

Noví bryndziari Špirko a Ondro

Muž, ktorý kúpil Pente Sme

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.