Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Muž, ktorý kúpil Pente Sme

22.10.2014, 11:37 | Zuzana Petková | © 2014 News and Media Holding

Skupinu Penta ako možného kupca časti vydavateľstva Petit Press spomínali hráči na mediálnom trhu už niekoľko mesiacov. Prekvapením bolo, keď sa ako oficiálny vyjednávač transakcie objavila spoločnosť Namav, dcérska firma súkromnej tlačovej agentúry SITA. Za agentúrou stojí podnikateľ Igor Grošaft. Kto je muž, ktorý s peniazmi od Penty vyjednal mediálny obchod roka?

 • Tlačiť
 • 0

Igor Grošaft začal v médiách podnikať pred sedemnástimi rokmi. Vtedy za ním prišla skupina novinárov, ktorých za éry Vladimíra Mečiara vyhodili zo štátnej agentúry TASR. „Obehali sme kadekoho, všade sme zdôrazňovali, že nechceme byť opoziční, ale nezávislí,“ spomína neskorší šéf agentúry Pavol Múdry. Vraví, že si nepamätá, kto ho napokon skontaktoval so skupinou okolo I. Grošafta. Ten však hovorí, že mu volal niekto z vtedajšej opozície, aby pomohol so založením SITA, keďže sa zaoberal investičným poradenstvom.

V polovici januára 1997 založili agentúru SITA prostredníctvom eseročky GSVK, v ktorej boli okrem I. Grošafta aj Martin Vahančík a Michal Sallem.

Väzby na politiku

Okrem podnikateľských aktivít sa I. Grošaft a M. Sallem angažovali aj v politike ako členovia mládežníckej organizácie kresťanských demokratov. Odtiaľ sa poznali s neskoršími špičkami SDKÚ, ktoré I. Grošafta neskôr nominovali do dozorných rád štátnych podnikov. Podľa zdrojov z kuloárov mal v SDKÚ blízko k Ivanovi Miklošovi, ale aj bývalému pokladníkovi strany Gabrielovi Palackovi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - budúcnosť médií

Súvisiace články

Prečo je v médiách zrazu všetko inak

Prečo je v médiách zrazu všetko inak

Vplyv mocných skupín bol v slovenských médiách prítomný vždy. Až doteraz však mali rovnováhu v podobe nezávislej tlače.

Kto má skutočnú moc nad médiami

Noví bryndziari Špirko a Ondro

Kto má skutočnú moc nad médiami

Sparťan v oblakoch

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.