Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Noví bryndziari Špirko a Ondro

26.10.2014, 05:00 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Bývalý popredný predstaviteľ investičnej skupiny Penta Jozef Špirko spolu s jej exmanažérom na problémové podniky Petrom Ondrom začali pred dvoma rokmi v rámci zoskupenia Aspin skupovať slovenské farmy.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Podnikanie

Prvý muž tohto tandemu vtedy vyhlásil, že sa do nadväzujúcej výroby hotových potravín posúvať nebudú, pretože by to bolo priveľmi široké zameranie. Dnes to už neplatí. Po sérii akvizícií produkuje dvojica mliečne výrobky, múku či pečivo. Od skrachovaného gemerského veľkoproducenta vajec Vladislava Kozaňáka prevzala viaceré podniky a prechádza na zosieťovaný model od pôdy až po hotové potravinárske produkty. Ten zatiaľ najviac rozvinul miliardár Andrej Babiš.

J. Špirko s P. Ondrom síce naďalej manažujú niekoľko podnikov z odevného priemyslu či strojárstva, ktoré si kúpili od Penty pri svojom odchode, ale produkcia potravín je ich hlavnou prioritou, v ktorej sa vidia dlhodobo.

Zoskočiť z cenovej hojdačky

„Pôvodne sme začali s farmami. Neskôr som Jozefa presvedčil, že ak má byť naše podnikanie stabilnejšie, musíme mať aj vlastné spracovateľské kapacity,“ hovorí P. Ondro. Farmárčenie totiž negatívne ovplyvňujú časté a výrazné cenové výkyvy poľnohospodárskych surovín na komoditných trhoch. Ceny hotových potravín sú však oveľa stabilnejšie. Na obilí sa dá výborne zarobiť, no onedlho môže poľnohospodár spadnúť do vysokých strát. Horšie časy na farmách mieni Aspin vykrývať stabilnejšími ziskami z výroby potravín.

Pri akvizíciách potravinárskych fabrík sa Aspin správa rovnako ako pri nákupe fariem. „Nevstupujeme do drahých stabilizovaných spoločností, ale zameriavame sa na lacnejšie oslabené podniky. Ich stabilizácia je síce náročná, ale práve takto chceme zúročiť dlhodobé reštrukturalizačné skúsenosti,“ hovorí P. Ondro. Stredne veľké podniky sa podľa jeho slov vedia pružnejšie prispôsobiť zmenám na trhu.

Medzi viacerými farmami a potravinárskymi firmami hľadá Aspin výhodné synergie. Pre svoje farmy napríklad organizuje spoločné nákupy palív či hnojív a potom ich majú lacnejšie, ako keď boli samostatnými podnikmi. „Naše potraviny z rôznych fabrík zasa môžu v reťazcoch ponúkať tí istí obchodní zástupcovia, a tak opäť nachádzame úspory,“ vysvetľuje P. Ondro.

K vínu syry

Podnikateľský tandem nie je v potravinárskom biznise nováčikom. V Pente istý čas manažovali jej aktivity v mäsiarstve, ktoré mali stáť napokon aj za ich osamostatnením. Mäsiarstvo je dlhšie najproblémovejším biznisom finančnej skupiny a viacerým manažérskym skupinám sa ho nedarí rozbehnúť. Vo výslužke od Penty má dvojica z Aspinu dodnes aj veľkokrtíšske vinárstvo Movino, ktoré viedli počas pôsobenia v bývalej skupine. „Už dlhšie vieme, ako sa o potravinách rokuje s obchodnými reťazcami, a aj preto sme sa po farmách odhodlali vstúpiť vo väčšom do výroby potravín,“ pokračuje P. Ondro.

Mliekareň Nika z Považskej Bystrice, ktorú po roku 1989 začal budovať jeden z najznámejších domácich bryndziarov Ján Keresteš, kúpil Aspin pred koncom vlaňajška. Ponuka prišla zo strany pôvodného zakladateľa. Vekom sa blíži k osemdesiatke a jeho syn síce podniká, ale viac ho zaujala farmácia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy Jozef Špirko, poľnohospodárstvo, potraviny

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.