Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riziko oddeľuje čoraz tenšia hranica

22.10.2014, 11:37 | Ľubomír Jurina | © 2014 News and Media Holding

Úroveň zdravotnej pracovnej služby bola na Slovensku ako v členskej krajine Európskej únie po zásahoch v roku 2011 dlhodobo neudržateľná.

 • Tlačiť
 • 0

Dochádza síce k náprave, no stále hľadíme na pracovné riziko očami z minulého storočia, keď nik napríklad nechyroval o počítačoch či epidémii alergií, o nervovo-svalových ochoreniach či nádorových ochoreniach, na ktorých sa podieľajú škodliviny v pracovnom prostredí. Aj preto by dlhoročný odborník na pracovné lekárstvo doc. Ferdinand Krutý privítal ďalšie zmeny, zamerané najmä na ich účinnú prevenciu.

Neustále zmeny v legislatíve pre pracovné zdravotné služby vás ako odborníka na pracovné lekárstvo asi netešia.

Zdravotný dohľad tímami pracovných zdravotných služieb pre všetkých zamestnancov (od 1. do 4. kategórie prác) sa zaviedol v roku 2006. Bola to jedna z požiadaviek na vstup Slovenska do Európskej únie. Zamestnávatelia, u ktorých sa vyskytovali len tzv. nerizikové práce v prvých dvoch kategóriách, proti tomu protestovali a došlo k legislatívnej zmene. Dôvodov bolo viac – krátkozraké ekonomické záujmy, snaha zbaviť sa zodpovednosti za zdravie zamestnancov či lobing zamestnávateľov. Takže v rokoch 2011 a 2012 sa radikálne obmedzila pôsobnosť pracovných zdravotných služieb. Zabezpečenie jej tímov zostalo len pri najvyšších rizikových kategóriách 3. a 4.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + pracovná zdravotná služba

Súvisiace články

Slovensko sa vrátilo do únie

Slovensko sa vrátilo do únie

Pracovná zdravotná služba v podobe, akú si vydobyli zamestnávatelia, znamená pre väčšinu firiem prijateľný kompromis

Zdravie zamestnancov v kocke

Noví bryndziari Špirko a Ondro

Kto má skutočnú moc nad médiami

Muž, ktorý kúpil Pente Sme

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.