Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko sa vrátilo do únie

22.10.2014, 11:37 | Ľubomír Jurina | © 2014 News and Media Holding

Európska komisia hrozila Slovensku pokutou minimálne 17 miliónov eur za porušovanie smernice 89/391/EHS. Podľa tohto dokumentu z roku 1989 majú zamestnávatelia povinnosť chrániť zdravie všetkých zamestnancov.

 • Tlačiť
 • 0

V slovenskej legislatíve táto povinnosť existovala do novembra roku 2011. Vtedy ju vláda Ivety Radičovej zrušila a odôvodnila to vysokými nákladmi, ktoré mali zamestnávatelia. Povinná zdravotná služba pre profesie v nerizikových prácach (1. a 2. kategória) sa tak skončila pre učiteľov, IT pracovníkov, právnikov, úradníkov, predavačky či zamestnancov ďalších podnikov. Pre rizikové práce v 3. a 4. kategórii zdravotná služba zostala v nezmenenej podobe. Týkala sa zhruba 94-tisíc zamestnancov.

Firmy sa bránia

Pod tlakom sankcií sa vlani ministerstvo zdravotníctva rozhodlo obnoviť zdravotnú službu pre všetkých 1,5 milióna zamestnancov bez ohľadu na rizikovosť práce. Prvý pokus narazil na odpor zamestnávateľov. Oprávnene – návrh novely zákona o verejnom zdraví (č. 355/2007 Z.z.) bol prísnejší ako samotná európska smernica.

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka argumentoval, že zamestnávatelia sa zmierili s potrebou implementovať smernicu i s vyššími nákladmi, ktoré ich čakajú. Nebol však podľa nich dôvod, aby Slovensko šlo nad nevyhnutný rámec medzinárodných záväzkov, ktorý by zdravotný dohľad ešte viac predražil.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + pracovná zdravotná služba

Súvisiace články

Riziko oddeľuje čoraz tenšia hranica

Riziko oddeľuje čoraz tenšia hranica

Veľká časť prác zaradených na Slovensku do „neškodnej“ druhej kategórie je v zahraničí uznaná ako riziková

Zdravie zamestnancov v kocke

Noví bryndziari Špirko a Ondro

Kto má skutočnú moc nad médiami

Muž, ktorý kúpil Pente Sme

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.