Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ani voľby nezastavia úpadok regiónov

05.11.2014, 13:15 | Ľubomír Jurina | © 2014 News and Media Holding

O niekoľko dní zaujmú svoje posty noví primátori, starostovia i re–gionálni poslanci. Emócie, ak nejaké boli, opadnú a ďalšie štyri roky sa bude samospráva snažiť pohnúť ďalej. Otázkou je, či sa jej to podarí.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

„Voľby možno niekde prinesú nové impulzy, ale kým sa nezmenia celkové podmienky pre mestá a obce, veľa sa toho nezmení,“ myslí si Viktor Nižňanský, spoluautor reformy verejnej správy z roku 2000.

V podmienkach silnejúcej štátnej regulácie a prerozdeľovania financií primátori strácajú motiváciu, aby hľadali vlastné zdroje na rozvoj mesta. „Prevláda skôr pragmatický prístup, rieši sa prerozdeľovanie z centra a eurofondy. Aj keď v mestách existujú stratégie rozvoja, chýba im viac finančnej autonómie a kompetencie, aby ich mohli naplniť,“ upozorňuje V. Nižňanský.

Kto vládne mestám?

Samospráva už roky stagnuje, pretože reforma verejnej správy sa zastavila na polceste. „Fiškálna decentralizácia bola nastavená v roku 2002. Dnes sme už podstatne ďalej a treba vyhodnotiť, či finančné zdroje využívame naozaj efektívne a či umožňujú zmysluplný rozvoj miest a celých regiónov,“ upozorňuje primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 44/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.