Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Katalánci chcú preč. Tí, čo hlasujú

12.11.2014, 10:53 | jma | zp | jz | fil | © 2014 News and Media Holding

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Rubeľ už (takmer) voľne pláva

Rubeľ je pod silným tlakom klesajúcich cien ropy a protiruských sankcií a jeho kurz výrazne klesá. Strmému poklesu nezabránili ani výdatné dolárové injekcie centrálnej banky, ktorými sa v októbri snažila uspokojiť hlad po dolároch na ruskom devízovom trhu. V polovici minulého týždňa sa preto Bank Rossii rozhodla zásadne zmeniť svoju kurzovú politiku. Oznámila, že už nebude v priebehu ochodovania míňať na podporu kurzu národnej meny denne viac ako 350 miliónov dolárov. Znamená to, že centrálna banka odchádza z denného trhu, prechádza k politike voľne plávajúceho kurzu a nebude míňať svoje devízové rezervy na to, aby udržala kurz rubľa v stanovenom pásme možného kolísania. Len v októbri na to vynaložila vyše 30 miliárd dolárov. Centrálna banka však trhu celkom neopúšťa. Denné intervencie zamieňa za devízové repo obchody. V piatok upozornila, že môže prísť na trh aj neočakávane, kedykoľvek a s neobmedzeným balíkom dolárov. Zvýšením neurčitosti vývoja kurzu chce odradiť špekulantov, ktorých považuje za jednu z hlavných príčin poklesu rubľa v posledných týždňoch.

Americký prezident B.Obama dostal vo voľbách výprask. Obe komory budú ovládať republikáni.Zdroj: SITA/AP

Na českom súde aj o slovenskom úplatku

V českej kauze nákupu obrnených vozidiel Pandur opäť zaznelo meno slovenského lobistu Miroslava Výboha, ktorý je priateľom premiéra Roberta Fica. Na súde v Prahe svedčil niekdajší zástupca rakúskej firmy Steyr Lutz Kampmann, ktorý uviedol, že M. Výboh si od neho mal vypýtať 18 miliónov eur. M. Výboh podozrenia z úplatku už skôr odmietol. V prípade čelí obžalobe český lobista Marek Dalík, ktorý mal za provízie vybaviť, že štát nakúpi Pandury. Výbohovo meno zaznelo na pojednávaní už predtým. M. Dalík totiž vypovedal, že Pandury riešil na neoficiálnom stretnutí s českým a slovenským premiérom Mirkom Topolánkom a R. Ficom. Na schôdzke bol aj Ficov kamarát M. Výboh. Ak by Česká a Slovenská republika nakupovali autá spoločne, nemuseli by podľa pravidiel NATO o zmluvu súťažiť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Súvisiace články

Chobotnica v zdravotníctve

Chobotnica v zdravotníctve Odomknuté

Odomkli sme archívny článok | Ako Pavol Paška a ďalší ľudia blízki Smeru zarábali na zdravotníctve 4

Majiteľ sekery

iPhone 6 Plus: Jablko z inej sorty

Blahobyt pre všetkých za peniaze všetkých

Teambuilding sa rozišiel troma smermi

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.