Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Antošík na veľkej rybačke

22.11.2014, 05:00 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Počas jesenného šlágra s bratislavským Slovanom dostali diváci na žilinskom futbalovom štadióne tresku v rožku. A mužstvo MŠK Žilina má s tradičným produktom z čias socializmu aj zopár reklamných plagátov. Dôvod: majiteľ žilinského klubu Jozef Antošík sa vracia do ostrého biznisu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Pred ôsmimi rokmi J. Antošík predal žilinské papierne fínskemu koncernu Metsä Tissue. Odvtedy sa venoval najmä futbalu, v Žiline prebudoval kaštieľ na historický hotel a zainvestoval aj do jednej bratislavskej školy. Sám tieto aktivity opisuje tak, že ho viac napĺňajú, než živia. Teraz vstupuje do biznisu s rybami a šalátmi.

Jozef AntošíkZdroj: Maňo Štrauch

Spoznal – kúpil

Pred rokom J. Antošík prevzal výrobcu tradičnej tresky, spoločnosť Ryba Žilina. Firmu pôvodne vlastnilo desať spoločníkov, ktorí ho pred časom oslovili, aby im pomohol nájsť investora. „Postupne som dospel k záveru, že by som ním mohol byť aj ja,“ spomína J. Antošík, ktorému do portfólia medzičasom pribudol aj vlastný rybník.

Na žilinskej Rybe ho mohol zaujať dynamický rast tržieb. Za ostatných päť rokov stúpli z necelých jedenásť až na 30 miliónov eur. Podnik zvýšil výnosy z distribúcie produktov od iných producentov (z troch na 17 miliónov eur) aj tržby z predaja vlastných výrobkov (zo sedem na takmer 13 miliónov eur). Ryba Žilina má vo výrobnom programe vlastné ryby, šaláty a nátierky, no aby bola pre obchody a reštaurácie atraktívnejšia, od iných producentov im dodáva aj mrazenú zeleninu, hranolčeky, pirohy, mäso a nanuky.

Aj donedávna symbolické zisky zmenila Ryba Žilina za posledné dva roky na profit v sumárnej výške vyše pol milióna eur. Firme pomohlo aj to, že prevzala časť výroby uzatváranej Ryby Bratislava, s ktorou už predtým spoločne nakupovala suroviny a predávala hotové produkty. A vyrástla aj vďaka prevzatiu skladov susediacich Mraziarní Žilina.

J. Antošík tvrdí, že dobré čísla z účtov podniku, ktorý zamestnáva 270 ľudí, pre neho neboli to najpodstatnejšie. Podľa neho rozhodovali aj emócie: „Najviac ma na kúpu žilinskej Ryby motivoval potenciál tradičnej tresky v majonéze.“ Keď hovorí o svojom novom biznise, najčastejšie zavedie reč práve k tomuto slovenskému unikátu. Keď rozpráva o inováciách, ako prvú menuje tresku v rožku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.