Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kedy si budeme môcť dovoliť elektrické auto

22.11.2014, 11:00 | Martin Jesný | Ján Filip | © 2014 News and Media Holding

Ak by ste kráčali ulicou v niektorej slovenskej obci a zrazu by sa na vás vyrútilo pozoruhodne tiché auto, zostali by ste možno prekvapení. Z takmer dvoch miliónov zaregistrovaných vozidiel jazdilo na Slovensku v júni čisto elektrických áut len osemdesiat.

 • Tlačiť
 • 0

Štúdie konzultačných spoločností pritom kalkulujú, že v najbližšej dekáde sa budú predovšetkým Európania s elektromobilmi stretávať oveľa viac. Podľa spoločnosti Roland Berger by mohlo mať v Európe roku 2025 každé druhé predané nové auto aspoň čiastočne elektrický pohon (a každé ôsme len elektrický). Cesta k elektromobilite však zatiaľ v praxi vedie cez podporu štátov a vyžaduje si zmenu návykov, ako ľudia auto používajú. Budú teda elektromobily šetriť peniaze a zdravie, alebo sa narodí len ďalšia neefektívna dotačná schéma?

Zákazníci majú k elektromobilom sympatie. Aspoň vtedy, keď sa ich na to niekto opýta v prieskume. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) cituje sondu Capgemini, podľa ktorej si 39 percent spotrebiteľov v rôznych krajinách sveta pred tromi rokmi želalo „zelený automobil“. Polovicu z nich k tomu motivovala ekonomika prevádzky. Inými slovami, aby napriek vyššej cene neskôr ušetrili na nákladoch pri jazdení.

Keď si však naozaj vyberajú nové vozidlo, zvyčajne siahne po elektrickom len zlomok z nich. Celkovo sa počet elektrických osobných áut vo svete na začiatku tohto roka podľa nemeckého Centra na výskum solárnej a vodíkovej energie (ZSW) zdvojnásobil na 400-tisíc kusov. To je ale len omrvinka, ak počítame, že sa na svete pohybujú stovky miliónov registrovaných áut. Nemecké centrum do štatistiky zahrnulo aj autá s predĺženým dojazdom a hybridné vozidlá, ktoré sa nabíjajú zo zásuvky. Nezarátalo, naopak, oveľa rozšírenejšie klasické hybridy, ktoré by bez spaľovacieho motora nefungovali.

Najpriekopníckejšou krajinou v elektromobilite sa stalo Nórsko, kde dosahoval za prvé tri kvartály tohto roka trhový podiel elektrických áut okolo trinástich percent. Tento údaj sa pritom počíta len z nových predaných áut. Silné je ešte Holandsko, no vo väčšine európskych krajín podiel neprekročil ani jedno percento.

Nóri majú na kúpu elektromobilov veľa dôvodov. Postarala sa o to najmä ich vláda. Elektromobily nemusia platiť väčšinu daní, poplatkov ani mýto. Na verejných parkoviskách smú stáť zadarmo a popritom ešte bezplatne dobíjajú batériu. Jazdia v pruhoch vyhradených pre autobusy. Šoféri verejnej dopravy sa už podľa agentúry AFP sťažujú, že elektromobilov je priveľa a autobusy kvôli nim znovu stoja v kolónach. Na politikov vzniká tlak, aby od štedrej podpory cúvli.

Neďaleko v štáte Nevada postaví automobilka Tesla fabriku na akumulátory.Zdroj: SITA/AP

V ďalších krajinách situácia ešte tak ďaleko nezašla. Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron navrhuje zaviesť pre kúpu elektrických áut nový bonus, vďaka ktorému sa spolu s doterajšou podporou pri kúpe z ich ceny odpočíta približne 10-tisíc eur. Autá s vyššou spotrebou paliva sú, naopak, zaťažené postihmi. Paríž plánuje dostať na cesty do roku 2020 dva milióny elektrických áut, nemecká kancelárka Angela Merkelová milión. Nákupy zákazníkom priamo alebo nepriamo dotujú aj v USA, Japonsku či Rakúsku. Estónska vláda v roku 2011 v rámci predaja emisných povoleniek na desať miliónov ton objednala od japonskej automobilky Mitsubishi 507 vozidiel i MiEV určených pre verejnú správu. Okrem toho dala vybudovať stovky dobíjacích staníc v celej krajine. Európska únia na automobilky tlačí, aby do roku 2020 okresali emisie vytvárané ich vozidlami.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - pre koho sú elektromobily

Súvisiace články

Čaká nás desaťročie pestrosti pohonov áut

Čaká nás desaťročie pestrosti pohonov áut

Elektrické automobily musia plniť nielen reálne požiadavky, ale aj očakávania zákazníkov, hovorí šéf vývoja elektropohonov v skupine Volkswagen Thomas Lieber

Povolený doping

Reportáž z viedenského projektu storočia - Hlavná stanica za miliardu

Antošík na veľkej rybačke

A. Beljajev: Výrobu v Prakovciach zachránia ruské štátne železnice

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.