Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Povolený doping

22.11.2014, 17:00 | Marek Legéň | © 2014 News and Media Holding

Ešte sa boria s predsudkami. Aktívni rekreační cyklisti sa o nich vyjadrujú niekedy s dešpektom. Elektrickými bicyklami (bežne nazývanými e-biky) pohŕdajú a ich požívateľov vnímajú ako tých, čo podvádzajú.

 • Tlačiť
 • 0

Najmä ak taký stroj okolo nich pri stúpaní do kopca „prefrčí“ aj bez utrápenej grimasy jazdca na tvári. Športovci zvyknú tvrdiť, že si chcú dať do tela a na to im akúkoľvek fyzickú podporu netreba.

Trendy z vyspelých ekonomík však naznačujú, že e-biky čaká zaujímavá budúcnosť. Predaje kvalitnejších kusov napriek podstatne vyššej cene oproti štandardným dvojkolesovým tátošom každoročne rastú a postupne si razia cestu k masovejšiemu využitiu. Pokrokovejšia verzia elektrobicykla konkuruje tiež autám ako dopravný prostriedok na prekonávanie kratších vzdialeností, napríklad pri každodennom dochádzaní do práce.

Čínska smršť

Fanúšikovia cyklistiky sa skôr či neskôr pravdepodobne stretnú so skratkami Pedelec (Pedal Electric Cycle) či EPAC (Electronically Power Assisted Cycle). Označujú bicykel vybavený nabíjateľnou batériou, ktorá poháňa motor. Ten sa však dá zapnúť až vtedy, keď jazdec začne šliapať na pedále. Pokiaľ teda chce, aby mu motor pomáhal ťahať, musí sa o to pričiniť vlastnou energiou. Práve tento druh bicyklov sa dnes používa ako synonymum pre e-biky. Existujú aj stroje s automatickým spustením motora po otočení rukoväte či stlačením páčky, ale tie sú v menšine.

Jednoznačným lídrom v e-bikovom svete je Čína, kde sa predá v priemere deväť z desiatich elektrických bicyklov. Americkí autori ročenky Electric Bicycles Worldwide Report (EBWR) odhadujú globálny predaj e-bikov za minulý rok na 34,5 milióna kusov. Na e-biku jazdí zhruba dvesto miliónov Číňanov. Ich obrovský náskok ilustrujú čísla z Nemecka, najprogresívnejšieho e-bikového trhu vo vyspelom západnom svete, s flotilou necelých dvoch miliónov kusov.

Mnohí Číňania naskočili na e-biky po tom, ako mestá začali brojiť proti znečisťovaniu ovzdušia škrtením automobilovej dopravy a zákazom skútrov so spaľovacím motorom. Začiatkom milénia nakopol dopyt vírus SARS. Ľudia vo veľkom vyhľadávali e-biky ako alternatívu k preplnenej mestskej doprave.

Ázijská veľmoc na druhej strane urobila e-bikom medvediu službu. Číňania jazdia skôr na lacnejších strojoch so zastaraným typom batérií, ktoré poškodzujú životné prostredie. Podľa agentúry Bloomberg sa cena e-biku v Číne pohybuje niekde medzi dvoma až piatimi tisícmi jüanov, čo je v prepočte približne 260 až 650 eur. Čínske úrady hľadia na e-biky ako na klasické bicykle, hoci môžu dosiahnuť rýchlosť aj 30 kilometrov za hodinu. Viedlo to k tomu, že v krajine sa stal témou rastúci počet kolízií, v ktorých boli „namočené“ e-biky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - pre koho sú elektromobily

Súvisiace články

Čaká nás desaťročie pestrosti pohonov áut

Čaká nás desaťročie pestrosti pohonov áut

Elektrické automobily musia plniť nielen reálne požiadavky, ale aj očakávania zákazníkov, hovorí šéf vývoja elektropohonov v skupine Volkswagen Thomas Lieber

Kedy si budeme môcť dovoliť elektrické auto

Reportáž z viedenského projektu storočia - Hlavná stanica za miliardu

Antošík na veľkej rybačke

A. Beljajev: Výrobu v Prakovciach zachránia ruské štátne železnice

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.