Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

A. Beljajev: Výrobu v Prakovciach zachránia ruské štátne železnice

24.11.2014, 10:50 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Fabrika Railway Casted Components v Prakovciach na Spiši, ktorá vlani dostala štátnu pomoc takmer 10 miliónov eur, sa dostala do problémov. Jej ruskí spolumajitelia nedokážu zabezpečiť potrebné úvery a objednávky. Dôvodom sú sankcie EÚ voči Rusku. V tej istej krajine hľadá jeden z majiteľov Alexej Beljajev náhradné riešenie.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Vaša nová fabrika v Prakovciach má podľa našich informácií problémy so zákazkami, utlmovala výrobu. Ako to presne je?

Súvisí to so situáciou v Rusku. Naši spoluakcionári majú problém nájsť financovanie na svoju výrobu vagónov. A výroba vagónov v Rusku ide trochu do útlmu. Preto sme znížili výrobu. Na druhej strane, bol som pred dvoma týždňami u prezidenta ruských železníc (Rossijskije železnyje dorogi – RŽD) a dohodli sme nejaké náhradné riešenie. Je to dočasný problém. Do troch mesiacov ho chceme vyriešiť.

Ako k tomu problému došlo?

Čo sa týka otázky financovania, v Rusku momentálne nie je optimálna situácia. Jedno euro je 60 rubľov [v januári bol kurz eura k rubľu 1 : 45, pozn. TREND]. Základná úroková sadzba je 9,5 percenta, čiže nie je to úplne jednoduché. Ale naďalej vyrábame, fabriku financujeme, zamestnávame ľudí. Akurát sme mali väčšie plány na tento rok.

O koľko je realita horšia?

Aktuálne možno o 30 percent.

Váš ruský partner má problém pre horší prístup k financovaniu alebo pre horší výhľad železničného odvetvia v Rusku?

Aj jedno, aj druhé. Svetová ekonomika nejde tak, ako by mala. Je menší dopyt po surovinách, po rope. To zhoršuje prepravné objemy, aj keď RŽD hovorí, že zhruba sa na tých objemoch drží. V Rusku je momentálne väčší problém dostať sa k dlhodobému kapitálu. Výroba vagónov sa nedá financovať na úver s päťročnou splatnosťou. Vagón má životnosť 30 rokov. Väčšinou sú financované cez produkty kapitálového trhu – dlhopisy so splatnosťou 10 až 20 rokov, ktoré umožňujú odpisovať hodnotu a splácať v rozumnom čase.

Ruský partner z toho úplne vypadáva?

Nie. On naďalej zabezpečuje odbyt pre tie výrobky, len nie v takom objeme, ako sme si predstavovali.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.