Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Albert Wimmer: Architekt novej Viedne

02.12.2014, 05:40 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

V dnešnej rýchlej dobe nevieme povedať, čo bude o päť až desať rokov. Prispôsobiť sa tomu musí aj architektúra. Potrebujeme multifunkčné stavby, ktoré sa dajú zároveň ľahko zmeniť na nové využitie, hovorí rakúsky architekt Albert Wimmer.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Takými sú aj práve dokončená viedenská hlavná stanica, rozostavaná nemocnica Wien Nord či viaceré projekty bývania, ktoré navrhol. Podieľa sa aj na plánovaní a rozvoji mesta, ktoré je dlhodobo na čele rebríčka kvality života.

Aké je tajomstvo plánovania rozvoja Viedne?

Viedeň má dlhú a úspešnú tradíciu na poli sociálneho bývania a revitalizácie mesta. Na rozdiel od iných európskych miest ide podpora bývania nielen na novú výstavbu, ale aj na obnovu starších stavieb a podporu finančne slabších obyvateľov. Trojaké rozdelenie podpory pomáha udržať nájomné v porovnaní s inými mestami na nízkej úrovni a bývanie je dostupné. Dôležitým prvkom vysokej kvality života je aj fakt, že Viedeň vždy dbala na rovnováhu medzi zahusťovaním vnútri mesta a odstredivým pohybom. Navyše je jedným z najbezpečnejších miest na svete.

Prispieva k tomu aj dostatok nájomných bytov.

Aktuálne žije asi 60 percent Viedenčanov v podporovaných bytoch, buď v jednom z 220-tisíc obecných bytov, alebo v bytoch postavených s príspevkom regiónu. Viedeň už roky stavia na projekty prispôsobené skutočným potrebám obyvateľov, napríklad obytné areály bez áut alebo viacgeneračné bývanie.

Architekt môže vytvoriť podmienky na to, aby sa ľudia cítili dobreZdroj: Hubert Dimko

Bratislava nevie poskytnúť dostupné bývanie, všetko predala developerom. Ako je to vo Viedni?

Aj veľké projekty, či už obytné alebo infraštruktúrne, ako je hlavná stanica, sa realizujú na základe strategických plánov. Už od začiatku definujú rozmanité zmiešané funkcie, dostatočné verejné a zelené plochy a obsahujú opatrenia, ktoré zaručujú kvalitu života. Takýto postup umožňuje presadiť vynikajúce architektonické a životné koncepty.

Pracujete aj na stratégiách bývania budúcnosti v meste. Ako tvoríte kvalitné obytné štvrte?

Rozhodujúcu úlohu hrá verejný priestor, bývanie sa nekončí pri dverách bytu. Aby verejné a súkromné nebolo v konflikte, musíme vytvoriť postupné prechody cez poloverejné priestory. Preto hrá pri tvorbe kvalitných a živých obytných štvrtí rozhodujúcu úlohu aktívne využitie prízemia, špecifické usporiadanie budov a zmiešané funkcie. Architektúru chápem ako elixír života, môže a musí prispievať k otvorenej spoločnosti. A je jedno, či ide o železničnú stanicu alebo vytvorenie novej mestskej časti.

Skúste to priblížiť na novej štvrti Sonnwendviertel, ktorú ste naprojektovali pri hlavnej stanici.

Sonnwendviertel azda ukáže, ako môžeme dosiahnuť vydarenú symbiózu medzi verejným priestorom a bývaním. Vďaka jednotne zastrešenému plánovaniu tu budú bytové domy rovnocenne rozmiestnené okolo centrálneho parku. Vďaka tomu odstránime uprednostnenie niektorých ľudí „bývaním v prvom rade“. Ale aj pri samotných staniciach sa ukazuje, ako môže architektonické stvárnenie prispievať k pocitu kvality života. Ide mi o to, stavebnými a tvorivými prvkami priniesť dobrý pocit do každodenného mestského života. Práve pri hlavnej stanici máme výnimočnú výhodu výborného napojenia na verejný život a dopravnú sieť, ale aj na rovnocenné bývanie najvyššej kvality.

Aké sú trendy kvalitného a dostupného bývania vo Viedni?

Naša spoločnosť sa v posledných desaťročiach výrazne zmenila, iná demografia si vyžaduje nové riešenia. Ako architekti vyvíjame nové koncepty. Príkladom môže byť Smart Living, ktoré má ponúkať ďalšiu cenovo dostupnú alternatívu. Je to veľmi dôležité najmä pre mladých ľudí, ktorí si zakladajú rodiny.

Ako vyzerá projekt Smart Living?

Znamená vytvorenie modulových systémov. Odlišné typy bytov – napríklad ateliéry umožňujúce bývanie aj prácu – sú kombinovateľné na princípe stavebnice. Pri Smart Living sa musí dodržať prísne ekonomické zadanie aj vysoká kvalita bývania. Môžeme to dosiahnuť napríklad veľkou flexibilitou pôdorysov, ktoré umožňujú vytvoriť vhodné byty pre rozdielne štýly a fázy života. K tomu patria aj veľkorysé voľné plochy balkónov a terás, ktoré sú rozhodujúce pre kvalitu života medzi vlastnými štyrmi stenami. Flexibilné pôdorysy získavajú na význame aj pre rýchly vývoj nových technológií, ktoré tiež výrazne ovplyvňujú pracovné aj obytné priestory. Zatiaľ sa to týka skôr mladších skupín obyvateľstva, ale v budúcich rokoch to bude všeobecný trend. Smart Living však znamená, že bývanie je možné a dostupné aj v centre mesta a nielen v okrajových častiach, ako je to v iných veľkomestách.

Úplne sa tým mení aj práca architekta.

Spoločnosť požaduje atraktívne ponuky života a zážitkov. Snažím sa vytvoriť stavebné aj organizačné podmienky pre vznik spoločenstva. My architekti musíme zvládnuť aj neistotu pri výklade množstva noriem a predpisov a ich neustálych zmenách. Pre nás je dôležité, aby pri výstavbe bývania bolo viac priestoru pre experimentálne riešenia, predovšetkým pre tvorbu dostupného bývania.

Futbalový štadión v InnsbruckuZdroj: Ateliér Albert Wimmer ZT GmBH

Viedeň na rozdiel od iných miest prudko rastie. Ako to vplýva na projekty bývania?

Podľa prognóz dosiahne dva milióny obyvateľov už o 15 rokov, čiže oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Aj rastúci dopyt po bytoch pred nás stavia nové výzvy. K tomu sa pridáva vyšší podiel generácie nad 70 rokov. Samozrejme, na to musí aj architektúra primerane odpovedať. Napríklad viacgeneračné bytovky môžu zvýšiť súdržnosť spoločnosti a predchádzať hroziacej osamelosti najmä starších ľudí. Skúsenosti z posledných rokov jasne ukazujú, že záujem o takéto bývanie silne rastie.

Opäť sme pri multifunkčnosti projektov.

V Sonnwendviertel teraz môj ateliér realizuje projekt Šesť plus jedna. Orientuje sa na celodenné využitie a úsporu nákladov. Každý z dielov skladačky v tomto komplexe – home office, viacgeneračné bývanie, rodinný dom, terasový dom, loft, strieborná a oddychová veža – počíta s odlišnými požiadavkami budúcich obyvateľov. Vytvára akúsi mestskú mozaikovú štruktúru, ktorá spája bývanie, prácu a voľný čas. Umožňuje to modulové usporiadanie pôdorysov a šachty pripravené na presné prispôsobenie bytov požiadavkám obyvateľov.

Navrhli ste futbalové štadióny pre majstrovstvá Európy. Dajú sa aj tie prispôsobiť zmeneným potrebám?

Všetky projekty štadiónov, ktoré sme robili, sú čiastočne dočasné stavby. Napríklad štadión v Innsbrucku sme koncipovali ako rozšíriteľný. Pre veľké podujatie ako majstrovstvá Európy sa nadstavil o 15-tisíc sedadiel a po šampionáte sa opäť zmenšil. Dočasné tribúny sú známe z veľkých podujatí, my sme ten systém priniesli na štadión. Vyžaduje si presný logistický plán, pretože nejde len o oceľovú konštrukciu tribúny, ale aj o všetky s ňou súvisiace práce. Ak sa to veľmi dobre premyslí, dá sa to urobiť veľmi jednoducho a vždy prispôsobiť na mieru. Takže netreba postaviť veľký štadión, ktorý bude potom prázdny. Veď nie je nič deprimujúcejšie, ako hrať pred poloprázdnymi tribúnami. Naopak, štadión musí byť menší, aby zodpovedal potrebám. Aj dodávatelia konštrukcií vedeli, že sa po šampionáte odmontujú, a museli dopredu rozmýšľať, čo s nimi potom urobia. Je to myslenie, ktoré nazývam udržateľnosť do budúcnosti.

Viem si to predstaviť, ale čo sa dá robiť s obrovskou nemocnicou?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.