Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto sabotuje spravodlivejšie zdravotníctvo

01.12.2014, 14:35 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

Vlani putovalo do slovenských nemocníc zo zdravotného poistenia vyše miliardy eur. Tieto prostriedky sa medzi nemocnice rozdelili bez toho, aby sa vedelo, aké sú v nich skutočné náklady na liečbu pacientov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Na Slovensku ako v poslednej krajine EÚ chýba najuznávanejší úhradový mechanizmus pre lôžkovú starostlivosť, ktorý diferencuje platby podľa nákladovej náročnosti diagnóz – DRG systém. Ten je je všeobecne považovaný spomedzi existujúcich systémov za najspravodlivejší a prináša vysokú mieru transparentnosti a objektivity. Na jeho zavedení na Slovensku sa už niekoľko rokov pracuje, čerpalo sa naň približne osem miliónov eur z eurofondov a prebehli rozsiahle školenia pracovníkov. Jeho zavedenie, už odložené, je naplánované na rok 2016.

Ľudia zainteresovaní v problematike však majú vážne obavy, že DRG na Slovensku v roku 2016, a s veľkou pravdepodobnosťou ani v nasledujúcom, stále nebude fungovať.

Na ťahu je totiž ministerstvo zdravotníctva, ktoré si podľa zistení TRENDU dáva na čas. Otázne je aj to, či podoba DRG nebude napokon plná výnimiek a kompromisov. Zavedenie systému by zásadne atakovalo tržby poskytovateľov laboratórnej a zobrazovacej diagnostiky. Tými sú silné firmy, ktorým sa pripravované zmeny nepozdávajú. Navyše, nový spôsob financovania, ak by bol zavedený správne, by koncentroval prostriedky do nemocníc, ktoré liečia najviac a najefektívnejšie. Naopak, umelo vytvorené hospitalizácie by už výhodné neboli. To by mohlo ohroziť aj niektoré kľúčové nemocnice.

Terajší vs. nový systém

Suma, ktorú dnes nemocnica dostáva za hospitalizáciu pacienta, je, až na pár výnimiek, jednotná, odlíšená iba podľa oddelenia, na ktorom pacient leží. Neodvíja sa od toho, aké komplikácie sa počas jeho nemocničného pobytu vyskytli, ani od toho, aké diagnózy, na ktoré pacient trpí, ovplyvnili finančnú náročnosť liečby. Cena za hospitalizáciu sa však v jednotlivých nemocniciach líši veľmi výrazne a je výsledkom rokovaní medzi nemocnicou a zdravotnou poisťovňou. Závisí od toho, či ide o nemocnicu univerzitnú, regionálnu či malú mestskú. A do značnej miery aj od kontaktov a vplyvu vedenia nemocníc na kompetentných ľudí v zdravotných poisťovniach. Výsledkom je, že objem peňazí, ktoré má každá nemocnica k dispozícii, nekopíruje náročnosť liečby pacientov ani jej kvalitu.

DRG systém ponúka riešenie, hoci ani ten nie je dokonalý. Slovensko sa po analýzach rozhodlo pre nemecký model DRG. Zjednodušene, každý prípad, ktorý nemocnica rieši, sa zaraďuje do istej DRG skupiny podľa hlavnej diagnózy i vedľajších diagnóz, ktoré majú zásadný vplyv na náklady nemocnice na pacienta, a zohľadňuje aj všetky závažnejšie komplikácie. Cena závisí od základnej sadzby, ktorá je v Nemecku jednotná a násobí sa relatívnymi váhami. Práve použitím relatívnych váh sa v celkovej sume zohľadňujú faktory, ktoré majú vplyv na konečnú nákladovosť liečby. Výsledkom je, že všetky nemocnice majú rovnakú štartovaciu čiaru bez ohľadu na to, či sú malé alebo veľké. To, koľko zarobia, závisí iba od toho, koľko pacientov, s akou náročnosťou a ako efektívne vyliečia. Základnú sadzbu určí každý rok vláda podľa aktuálnych ekonomických možností. Upravovať by sa postupne mali aj relatívne váhy s tým, že časom by sa z nemeckých prešlo na slovenské.

Eduard KováčZdroj: TASR/ Michal Svitok

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.