Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto stojí za slovenskými kúpeľmi

29.11.2014 | Jarmila Horváthová | © 2014 News and Media Holding

Veľa sa o nich nehovorí ani nepíše. Ale kto sa začne zaujímať o ekonomiku kúpeľov na Slovensku, zistí, že slovenskému kúpeľníctvu sa celkom slušne darí. Nepostihla ho výrazne ani kríza, navyše je biznisom s perspektívou. Populácia starne a aj mladší ľudia menia svoj postoj k zdraviu. Pobyty v kúpeľoch sú čoraz viac žiadané. A kto sú ľudia, ktorí ich vlastnia? O tých sa píše ešte menej, hoci sa medzi nimi nájdu zaujímavé mená.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Téma - kúpele

Poloprázdne liečebné domy, drastické krátenie výdavkov na kúpeľnú liečbu zo strany štátu, neisté či dokonca chmúrne vyhliadky do budúcnosti. O čom je reč? O situácii v slovenských kúpeľoch pred desiatimi rokmi. Písal sa rok 2004 a úrady nezvládli zmenu systému prideľovania poukazov zo Sociálnej poisťovne na zdravotné poisťovne. Výsledkom bol niekoľko mesiacov trvajúci chaos.

O rok neskôr naň nadviazala reforma zdravotníctva, ktorá sa dotkla významne i kúpeľnej liečby – aj prostredníctvom poisťovní si absolútna väčšina pacientov na ňu začala priplácať. Tlač vtedy vo veľkom riešila, či budú kúpele len pre bohatých a čo musia urobiť, aby vôbec prežili.

Píše sa rok 2014. Výsledok? Väčšina slovenských kúpeľov prosperuje, rastú im tržby aj počet klientov, investujú státisíce či milióny eur do obnovy a výstavby nových zariadení. Dokonca ani kríza rokov 2009 a 2010 kúpeľníctvom nejako výrazne neotriasla.

„Na rozdiel od hotelov kríza kúpele až tak nepoznačila. Vyplýva to z postoja ľudí k svojmu zdraviu, ktorý sa v posledných rokoch mení. Kúpele prestali byť výsadou starších ľudí a tých, ktorí sa potrebujú doliečiť. Pracovné nároky takmer na každého stále rastú. Aby ich ľudia zvládli, musia sa o seba starať. Veľa ich začalo chodiť oddychovať práve do kúpeľov. Nestačí im ísť len na klasickú dovolenku. Hľadajú aj niečo, kde im reálne zdravotne pomôžu,“ opisuje obchodný riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice Andrej Puček.

Okrem nich je tu druhá skupina ľudí, do ktorej patria napríklad dôchodcovia. Nemajú peniaze na dovolenku niekoľkokrát do roka. Keď už ale niekam idú, prioritu má opäť zdravie. Aj v ťažších ekonomických časoch.

Okrem toho populácia v Európe starne, takže o klientov by nemali mať v budúcnosti núdzu. Jeden z manažérov sa vyjadril, že vlastniť v súčasnosti kúpele „nie je nezaujímavé“ napriek tomu, že tiež čelia mnohým problémom.

Vydarené a nevydarené privatizácie

Kto stojí za slovenskými kúpeľmi? Portfólio vlastníkov je pestré – od známych mien v biznise až po lokálne skupiny. Pre väčšinu sú kúpele jednou z mnohých podnikateľských aktivít. Menej časté je, že majitelia zarobili peniaze v inom odbore, potom ich investovali do získania kúpeľov a iné aktivity nemajú.

„Kúpele môžu byť dobrou súčasťou firemného portfólia. Keďže ide o pomerne stabilný biznis, môžu v krízových rokoch, keď iné odvetvia utrpia, v rámci podnikateľskej skupiny zmenšovať či vyrovnávať straty z iných druhov podnikania,“ hovorí A. Puček. Keď sa TREND kúpeľných spoločností pýtal na vlastnícku štruktúru, zväčša dostával (česť výnimkám) veľmi všeobecné odpovede: sme akciová spoločnosť a akcionármi sú slovenskí občania, respektíve súkromné osoby.

Väčšinu slovenských kúpeľov sprivatizovali v rokoch 1995 až 1997 počas vlády Vladimíra Mečiara a stali sa akciovými spoločnosťami. Menšie podiely zostali Všeobecnej zdravotnej poisťovni, obciam a Fondu národného majetku. Tie ich postupne popredali či predávajú. Štátu zostali len Slovthermae – kúpeľný dom Diamant v Dudinciach a Liečebný ústav Marína v Kováčovej. Po nevydarenej privatizácii k nim neskôr pribudli Kúpele Sliač.

Zdroj: SLK Piešťany

Aj keď okolo privatizácie niektorých zariadení bolo vtedy rušno (a nie zriedka bolo treba mať správne stranícke tričko či kontakty), vo všeobecnosti sa privatizácia kúpeľov na rozdiel od iných privatizácií z toho času považuje za úspešnú. Čo sa nepodarilo vtedy, ako napríklad privatizácia piešťanských kúpeľov Karolom Martinkom alebo Sliača a Kováčovej Viliamom Soboňom, vyšlo v prípade Piešťan na druhý raz v roku 2002. Kúpele vtedy kúpila a doteraz vlastní skupina Danubius Hotels Group. Tú zas ovláda britská spoločnosť CP Holdings. Okrem Piešťan a kúpeľov Mariánské Lázně majú hotely v Maďarsku, Rumunsku a jeden v Británii.

Majiteľ a predseda predstavenstva skupiny Bernard Schreier minulý rok zomrel vo veku 95 rokov a vedenie prevzali jeho potomkovia. Podľa ich vyjadrení nijaké podstatné zmeny nechystajú. Jednu však Piešťany predsa zažili – po deviatich rokoch odišiel z pozície generálneho riaditeľa Klaus Pilz. Jeho nástupca nebol do uzávierky tohto čísla ešte známy.

Ani v ostatných veľkých slovenských kúpeľoch sa vlastníci často nemenili. V niektorých, napríklad v Bardejovských kúpeľoch, sú od privatizácie rovnakí. Inde, v Trenčianskych Tepliciach alebo Dudinciach, prišli súčasní majitelia v minulom desaťročí.

Veľkí aj lokálni hráči

Piešťany sú s odstupom najväčšími slovenskými kúpeľmi, za nimi podľa tržieb nasledujú vyrovnane Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice a Kúpele Trenčianske Teplice. V Trenčianskych Tepliciach sa od roku 2007 angažuje Zoroslav Kollár, právnik v minulosti známy z konkurzných konaní. Vedie predstavenstvo kúpeľnej spoločnosti aj majoritného akcionára kúpeľov – firmy Deotis. Tú podľa poznámok k účtovnej závierke za rok 2013 spoluvlastnili Kollárova eseročka Begram a firma Luvisham registrovaná v Británii. Z. Kollár sa k akcionárskej štruktúre pre TREND vyjadriť nechcel. Predtým patrili kúpele manažmentu niekdajších štátnych kúpeľov.

Otvorenejší boli majitelia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach. Väčšinu akcií vlastní prostredníctvom viacerých firiem skupina AZC okolo vplyvného podnikateľa Jána Sabola. Menšinové podiely majú podľa predsedu predstavenstva AZC Roberta Spišáka štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a mesto.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 47/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - kúpele

Tagy Dudince, Ján Sabol, kúpele, Sabol, Siekel

Súvisiace články

Kúpele Brusno bojujú o prežitie

Kúpele Brusno bojujú o prežitie

Do problémov ich mala dostať zmena systému preplácania procedúr od zdravotných poisťovní 1

Rok Kotlebu

Albert Wimmer: Architekt novej Viedne

Ďalší lex Fico

Z kosačky do veľkého motošportu

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.