Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rok Kotlebu

27.11.2014, 16:35 | Zuzana Petková | © 2014 News and Media Holding

Dolná Slatinka je dedina päť kilometrov od Lučenca. Cez deň v nej zastavuje len zopár autobusov z mesta. Na jednej strane ulice sú rodinné domy, na druhej stojí vysoký betónový múr a za ním záhrada s pustnúcim novogotickým kaštieľom.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Ekonomika

Budova je dnes už prázdna, ale ešte pred niekoľkými rokmi tu žilo asi sedemdesiat ľudí s mentálnym a fyzickým postihnutím, detí aj dospelých. Izolovaní pod jednou strechou, bez súkromia. Vo veľkokapacitných spálňach Domova sociálnych služieb (DSS) Slatinka spalo spolu po 16 klientov. Miestnosti sa nedali predeliť, lebo to pamiatkari nedovolili. Život v kaštieli bol súčasťou systému, ktorý komunisti budovali za socializmu tak, aby izolovali ľudí s postihnutím čo najďalej od ostatnej spoločnosti.

Od roku 2008 sa zariadenie začalo postupne meniť. Klientov sťahovali do mesta, vo viacerých rodinných domoch začali žiť v komunitách, naučili sa o seba postarať. V regióne, kde aj zdraví ťažko hľadajú prácu, si dvaja z nich našli zamestnanie. Jedna klientka sa osamostatnila natoľko, že žije v prenajatom byte s priateľom.

Zdroj: SITA/Ján Viazanička

V areáli kaštieľa zostalo v záhradnom príbytku len 15 ľudí, prevažne s telesným postihnutím. Čakali, kým vedenie DSS za peniaze z eurofondov aj pre nich zrekonštruuje chránené bývanie v meste tak, aby bolo bezbariérové. Čakali, ale nedočkali sa. Nový župan Banskobystrického kraja Marian Kotleba nepodpísal zmluvu, na základe ktorej by DSS mohla čerpať eurofondy na opravu.

„Ani v najhoršom sne nám nenapadlo, že sa to môže takto skončiť,“ hovorí riaditeľka DSS Denisa Nincová. Zdôrazňuje, že projekt rekonštrukcie domov v meste tak, aby vyhoveli potrebám všetkých klientov, pripravovali s dobrým úmyslom. Ešte bývalé vedenie župy a ministerstvo, ktoré zodpovedá za regionálny operačný program, pre nich schválili 2,4 milióna eur. Komunikácia s Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja uviazla po župných voľbách. Keď za novým županom M. Kotlebom nedávno prišli rodičia klientov s petíciou, nepochodili. Naznačil im, že by rád vrátil ľudí späť do „krásneho obrovského kaštieľa s pozemkom“.

Prišli o eurofondy

DSS Slatinka o dotáciu z eurofondov pre nečinnosť župy už definitívne prišiel. Riaditeľka D. Nincová si ani nevie predstaviť alternatívu, že by sa mali vrátiť späť do kaštieľa. Návrat je navyše v rozpore so záväzkami Slovenska, ktoré podpísalo Dohovor o právach ľudí so zdravotným postihnutím. Zaviazalo sa uskutočniť systémovú zmenu a prejsť od inštitúcií ku komunitným službám. „Čo budeme robiť? Neviem. Asi hľadať iné zdroje,“ dodáva D. Nincová.

Domov Slatinka je jeden z príkladov, ako funguje banskobystrická župa rok po voľbách, v ktorých zvíťazil líder hnutia Ľudová strana Naše Slovensko. Extrémista, ktorý oslavuje Jozefa Tisa a je známy odporom k Rómom, porazil Vladimíra Maňku zo Smeru. Prekvapivé výsledky v kraji s najväčšou rozlohou, nádhernou prírodou, ale aj hladovými dolinami politológovia interpretovali ako truc voličov nespokojných s tradičnými politickými stranami. A ako sa majú obyvatelia kraja dnes?

TREND požiadal Mariana Kotlebu o rozhovor. Ten prostredníctvom hovorcu svojho úradu Miroslava Beličku, ktorý sa tiež angažuje v hnutí Ľudová strana Naše Slovensko, stretnutie odmietol. Tvrdí, že oficiálne stanovisko o svojom pôsobení je ochotný poskytnúť až v januári, teda rok po tom, čo nastúpil do funkcie. Keďže župan neodpovedal ani na otázky zaslané e-mailom, TREND čerpal z jeho doterajších vyjadrení.

Župné voľby boli v novembri. Už vo svojom inauguračnom prejave M. Kotleba povedal, že chce znížiť „závislosť“ kraja od eurofondov. To sa mu aj podarilo, okrem DSS Slatinka prichádza o prostriedky z eurofondov aj domov sociálnych služieb pri Žiari nad Hronom. Celkovo išlo o príspevky v sume okolo 4,5 milióna eur. Župan cez hovorcu v októbri uviedol, že sa „s projektmi nestotožnil“.

O eurofondy prišiel kraj aj v iných oblastiach. Na opravu ciest tretej triedy v okrese Veľký Krtíš mohol získať 4,6 milióna eur a na likvidáciu povodňových škôd v obciach okolo Revúcej viac než milión eur. Ministerstvo pôdohospodárstva ako riadiaci orgán eurofondov od zmlúv odstúpilo pre pasivitu župy, ktorá do troch mesiacov od ich platnosti nezačala verejné obstarávanie na výber dodávateľov. Znamená to, že peniaze ministerstvo prerozdelí do iných krajov.

Domov sociálnych služieb v SlatinkeZdroj: Milan David

Väčšia hrozba

„Ide to od desiatich k piatim. Ak sme tento rok narazili na nejaké problémy, tak sú minimálne v porovnaní s tým, čo nás čaká. Zatiaľ sme žili z podstaty, ale rútime sa strmým pádom dolu, lebo sa nič nerobí,“ hovorí Ľubica Laššáková. V kancelárii na Okresnom úrade v Banskej Bystrici, kde je prednostkou, je s ňou aj Jaroslav Demian. Obaja sedia v zastupiteľstve kraja ako poslanci Smeru-SD, Ľ. Laššáková je šéfka klubu, J. Demian predsedá finančnej komisii.

Upozorňujú, že kraj môže prísť o omnoho väčší eurofondový balík. V ďalšom programovacom období sú eurofondy nasmerované na Regionálnu integrovanú územnú stratégiu. Podľa informácií, ktoré majú poslanci z mesta, pre Banskobystrický kraj je vyčlenených 149 miliónov eur. Všetky ostatné župy majú už svoju víziu, ako eurofondy minúť. Výnimkou je tento kraj, ktorý podľa Ľ. Laššákovej nemá pripravené nič. Nervózni sú už aj primátori a starostovia, napríklad mesto Banská Bystrica príde o 40 miliónov eur, ak sa kraj nerozhýbe a nezačne spolupracovať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy Banská Bystrica, Marian Kotleba, politika, voľby

Súvisiace články

Zapriahnutí v Kotlebovom boji

Zapriahnutí v Kotlebovom boji Res publica

Názor | Predseda kraja už v prvom kvartáli predviedol, že jeho zvolenie je nevydareným protestom proti politike a politikom 2

Slovenská politika po Kotlebovi

Kto stojí za slovenskými kúpeľmi

Albert Wimmer: Architekt novej Viedne

Z kosačky do veľkého motošportu

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.