Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smrť bez trestu

26.11.2014, 11:27 | jz | fil | © 2014 News and Media Holding

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Smrť bez trestu

Policajt Darren Wilson, ktorému hrozilo obvinenie zo zastrelenia černošského mladíka v missourijskom meste Ferguson neďaleko St. Louis, sa trestu vyhne. Rozhodla tak súdna porota po vypočutí zhruba 60 svedkov. Z piatich možných obvinení, od vraždy po zabitie, nenašla porota dostatočné dôkazy ani na jedno z nich. „Všetky rozhodnutia v trestnom konaní musia byť založené na vedeckých dôkazoch a svedectvách, ktoré tieto dôkazy podporujú. Nemôžu len reagovať na verejné pobúrenie či politickú výhodnosť,“ odôvodnil rozhodnutie prokurátor Robert McCulloch pre The Wall Street Journal. Výrok poroty podľa očakávaní neostal bez ohlasu. Vo Fergusone sa znova rozhoreli protesty, podľa pozorovateľov ešte väčšie než bezprostredne po zastrelení 18-ročného Michaela Browna. V obchodoch sa vyskytli rabovačky, demonštranti podpálili niekoľko budov. Polícia použila slzotvorný plyn. Guvernér štátu Missouri ešte pred vynesením rozhodnutia vyhlásil výnimočný stav a povolal na pomoc Národnú gardu. Protestovalo sa aj v ďalších amerických mestách – Seattli, Chicagu, Salt Lake City alebo Los Angeles. Nové násilie vo Fergusone zatienilo aj iné hlavné udalosti – Barackovu Obamovu imigračnú reformu a odchod ministra obrany Chucka Hagela.

Nová ukrajinská koalícia to vzala široko

Novú ukrajinskú vládu zostaví po októbrových voľbách päť politických strán. Okrem prezidentského Bloku Petra Porošenka, Ľudového frontu doterajšieho (a zrejme aj nového) premiéra Arsenija Jaceňuka a hnutia Svojpomoc zostaveného z nových tvárí v politike sa našlo miesto aj pre dve menšie strany. Prvou je nacionalistická Radikálna strana Oleha Ljaška a druhou strana Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej. Spomedzi strán, ktoré prekonali päťpercentnú hranicu, vynechali len bývalých spolupracovníkov exprezidenta Viktora Janukovyča z Opozičného bloku. Päťkoalícia bude mať v 450-člennej Verchovnej rade 288 hlasov. V návrhu koaličnej zmluvy sa píše o snahe vstúpiť do NATO, čo odmietol nemecký šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Veľké portugalské zatýkanie

O Portugalsku sa v posledných rokoch písalo predovšetkým pre jeho hospodárske ťažkosti. Necelý rok pred voľbami však dramatickými zásahmi prechádza aj tamojšia politická scéna. V novembri polícia zadržala desiatku ľudí vrátane popredných štátnych úradníkov. Dôvodom bolo podozrenie z korupcie pri udeľovaní „zlatých víz“ – programu stredopravej vlády na prilákanie zahraničných investorov. Odstúpil aj minister vnútra Miguel Macedo. Favoriti prieskumov − opoziční socialisti sa však tešili zo zakopnutia svojich rivalov len krátko. V piatok zadržala polícia na lisabonskom letisku socialistického expremiéra Josého Sócratesa, ktorý sa vracal z Paríža. Podozrieva ho z korupcie, prania špinavých peňazí a daňového podvodu. V pondelok večer ho sudca nechal vo väzbe. J. Sócrates skončil v premiérskej funkcii v roku 2011, keď po neschválení úsporných opatrení jeho vláda požiadala o záchranu z eurovalu. Portugalsko dokázalo vystúpiť z programu tento rok.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Súvisiace články

Kto stojí za slovenskými kúpeľmi

Kto stojí za slovenskými kúpeľmi Nájdete v TRENDE

Veľa sa o nich nehovorí ani nepíše. Ale kto sa začne zaujímať o ekonomiku kúpeľov na Slovensku, zistí, že slovenskému kúpeľníctvu sa celkom slušne darí.

Rok Kotlebu

Albert Wimmer: Architekt novej Viedne

Z kosačky do veľkého motošportu

Zamestnanec je pre firmu drahý

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.