Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Adrenalín a pôžitok z voľnej jazdy

06.12.2014, 14:00 | Radka Horynová

Skialpinisti majú jedno spoločné. Milujú hory, v lete aj v zime, majú slušnú kondičku a pokoru voči prírode. A vedia, čo je to siahnuť si na dno svojich síl.

 • Tlačiť
 • 0

Skialpinizmus (skialp) je zimný šport, ktorý za pomoci špeciálneho výstroja umožní šliapať na lyžiach do kopca a následne lyžovať vo voľnom teréne. Pri tomto športe sú potrebné aj horolezecké prvky.

Kolískou skialpu sú vysoko položené alpské mestečká Chamonix vo Francúzsku a Zermatt vo Švajčiarsku. Tento šport je už populárny po celom svete.

Nutný výstroj

Skialpinizmus, či už pretekársky alebo rekreačný, si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu a základný skialpinistický výstroj. Okrem lyží, palíc a lyžiarok sú potrebné pásy (stúpacie) a špeciálne viazanie, ktoré sa od klasického líši dvoma polohami – na šliapanie a na lyžovanie. Pásy sa nalepujú zospodu na lyže a umožňujú šliapať do relatívne strmého kopca. Skúsený skialpinista a horský vodca UIAGM (Medzinárodná únia horských vodcov so sídlom vo Švajčiarsku) Miki Knižka pri kúpe skialpinistického výstroja upozorňuje, že „... najdôležitejšia časť výstroja sú skialpinistické lyžiarky, ktoré vyberajte tak, aby vás nikde netlačili. V lyžiarkach sa treba prejsť po predajni, otestovať ich na šikmej ploche a skúsiť imitovať pohyb, ktorý budete vykonávať na lyžiach. Palice by mali byť teleskopické, aby sa dali zložiť alebo aj meniť výšku pri rôznom sklone terénu. Lyže sa dajú vybrať podľa toho, či vám ide o pohodlné šliapanie alebo o pôžitok z lyžovania. Ak vám ide o pôžitok z lyžovania, tak do našich podmienok odporúčam univerzálne lyže so šírkou lyže v strede okolo 90 mm.“ Batoh by mal mať pútka na uchytenie lyží. „Za istých okolností, napríklad pri strmšom sklone svahu, je potrebné uchytiť lyže na batoh a vyšliapať peši do strmšieho sedla,“ dodáva Miki Knižka. Jednoduchý skialpinistický set je možné kúpiť už od 600 eur. V ponuke ho majú aj požičovne. Kúpiť sa dá i v bazároch alebo na internetových burzách.

Zdroj: www.mountainproguiding.com, Braňo Molnár

Pozor na lavíny

Hoci turistika na lyžiach patrí k nezabudnuteľným zážitkom, na horách by sme mali byť obozretní. Výstroj skialpinistu by mal preto zahŕňať aj bezpečnostnú výbavu, teda lavínový vyhľadávač, lopatku a sondu. Ak chcete, aby bol vyhľadávač vaším záchrancom, musia byť na túre prítomné minimálne dva vyhľadávače. Ak dôjde k zasypaniu jedného, druhý je potrebné prepnúť na prijímanie signálu. Baterky by ste mali kontrolovať minimálne jeden deň pred túrou. Sonda je tenká tyč, ktorou sa hľadajú zasypané osoby.

Skialpinista a horský vodca UIAGM Miki Knižka odporúča pred prvou túrou absolvovať lavínový alebo skialpinistický kurz. „Na kurze učíme ľudí rôzne triky, ale najmä čo robiť, aby sa do lavíny nedostali.“ Základný lavínový kurz býva zvyčajne dvaapoldňový. Naučí, ako efektívne pracovať s lavínovým vyhľadávačom, sondou a lopatkou. Absolventi sa dozvedia, čo je lavínová prevencia, ako sa robí a vyhodnocuje snehový profil, čo sú testy snehovej stability a ako ich v praxi využiť pre svoju bezpečnosť. Po kurze vedia, čo robiť pri a po lavínovej nehode, aby neboli bezmocnými štatistami, ale užitočnými záchrancami a hlavne, ako sa bezpečne pohybovať v teréne. Štatistiky hovoria, že počas prvých 15 až 18 minút má človek úplne zasypaný lavínou vysokú, až 90-percentnú šancu na prežitie. Zomiera len jeden z desiatich zasypaných. V tejto fáze je veľmi dôležitá kamarátska pomoc. Po tomto čase krivka prežitia v lavíne rapídne klesá.Ako a s kým začať.

Zdroj: www.mountainproguiding.com, Braňo Molnár

Ak si chcete vyskúšať šliapanie do kopca a aj to, či máte dostatočnú kondičku, začať môžete aj na klasickej zjazdovke, len vynecháte vleky a na kopec sa dostanete vlastnými silami. Výstroj si môžete požičať v požičovni a následne, ak vás to bude baviť, si môžete zadovážiť vlastný. Len počítajte s tým, že skialpové lyže sú určené na neupravený terén, preto sa môžu na klasickej upravenej zjazdovke správať trochu inak. Ďalšou možnosťou je ísť na skialpovú túru s niekým, kto je skúsený skialpinista a pozná terén. Alebo si zaplatiť horského vodcu. Cena na jeden deň sa pohybuje okolo 240 eur na skupinu. Horský vodca môže vziať na ľahkú skialpinistickú túru päť ľudí.

Učaroval i manažérom

Pre systémového inžiniera firmy Axon Pro Petra Chudého, ktorý sa skialpinizmu venuje rekreačne, je to „možnosť uniknúť z preľudnených zjazdoviek do tichých hôr, lyžovať v panenskom snehu a vidieť nezabudnuteľné scenérie štítov. Koľkokrát si človek siahne na dno svojich síl? Tu sa to dá skúsiť.“ Niektorým už nestačí len kopce schádzať, ale túžia aj vrcholy zdolávať vlastnými silami, prekonávať prekážky. Obchodný manažér Sberbank Jozef Jančuch hovorí, že „je to dobrá škola života, spoznáš ľudí aj z iného uhla pohľadu. V záťažových situáciách sa ľudia prejavia.“

Projektový manažér spoločnosti Across Aleš Guldan sa skialpinizmu venuje pretekársky. „Po tom, ako som prešiel všetky svoje vysnívané trasy, sa pre mňa stal pretekový skialpinizmus ďalším krokom v nekonečnom svete hôr, výziev a sebaprekonávania. Kombinácia skvelých ľudí so zdravým športovým duchom, v nádhernej prírode s usporiadateľmi dobrovoľníkmi je mojím svetom férového života, do ktorého sa rád vraciam po každých ďalších pretekoch. Združujeme sa pod SSA (Slovenská Skialpinistická Asociácia), Active Planet. Zúčastňujem sa slovenského a stredoeurópskeho pohára, mám za sebou majstrovstvá sveta. Najväčším úspechom pre mňa bolo prvé miesto v slovenskom pohári. Mojou ďalšou métou je účasť našich detí na skialpových pretekoch.“

Zdroj: www.mountainproguiding.com, Braňo Molnár

Na Slovensku sú pre skialpinistov určené trasy vo viacerých pohoriach, najvhodnejšie podmienky sú vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách. Popularitu získava skialp aj v Malej a Veľkej Fatre.

Kde kúpiť výstroj

Skialpinistický výstroj už možno kúpiť takmer v každom športovom obchode so zimným lyžiarskym sortimentom na celom Slovensku.

Sú obchody, ktoré sa priamo špecializujú na tento druh športu, napr. www.lacnyskialp.sk, www.galfy.sk, www.1sport.sk.

Stránka www.heureka.sk vám dokáže porovnať ceny v jednotlivých obchodoch.

Požičovne

www.galfy.sk – info na stránke sa aktualizuje až pred zimnou sezónou

www.skialptatry.sk – výstroj, oblečenie, batohy

Blogy

www.vetroplachmagazin.sk

Zagurami.eu - inšpirácie, túry, výstroj a vybavenie

Skialp na Slovensku

Vo východnej časti Vysokých Tatier sú pre skialpinistov určené: Veľká Studená dolina, Malá Studená dolina, Veľká Zmrzlá dolina a Dolina Zeleného plesa. V západnej časti Vysokých Tatier je vyčlenená trasa v Mlynickej doline.

V Západných Tatrách sú možné trasy v Žiarskej doline alebo Spálená dolina.

V Národnom parku Nízke Tatry sú tri vyhradené skialpinistické areály. Najpopulárnejšou oblasťou je centrálna časť pohoria (Dereše, Chopok a Ďumbier).

Na skialpinizmus je ideálne pohorie Oravské Beskydy a známy vrchol Veľký Choč.

Trasy sú opísané aj na internete.

Inštruktáž o lavínach pre verejnosť

Horská záchranná služba od roku 2005 raz počas zimnej sezóny organizuje inštruktáž o lavínach pre verejnosť. Cieľom inštruktáže je oboznámiť horolezcov a skialpinistov so základmi lavínovej problematiky a bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí.

Kurzy

Kancelária horských vodcov Mountain Pro Guiding organizuje lavínové a skialpové kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých, freeride kurzy. Ponúkajú aj špecialitu heli-skiing v Kanade (lyžovanie za pomoci helikoptéry). Mountain Academy organizuje lavínové a skialpinistické kurzy pre začiatočníkov a pokročilých, kurzy horolezectva.

Súťaže

Na Slovensku sa každý rok organizuje niekoľko skialpinistických pretekov, ktoré sú zaradené do slovenského pohára. Kalendár pretekov možno nájsť na www.skimountaineering.sk alebo www.skialp4u.sk.

Skialp Grand Tour – nočná skialpinistická rely – preteky pre verejnosť. 7. marca 2014 sa konal tretí ročník v Tatranskej Lomnici

Hudy Snow Night Work – Skialpové nočné preteky na Donovaloch

Skialp Vertikal – Nízke Tatry, uskutoční sa 4. januára 2015

Skialpinistický Maratón a Polmaratón Vysoké Tatry, bude 28. marca 2015


Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 48/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Životný štýl

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.