Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Postrach menom minimálna mzda

03.12.2014, 11:19 | Filip Obradovič | © 2014 News and Media Holding

Vládny Smer-SD Roberta Fica si zaslúži kritiku za mnoho vecí. Síce verejné financie postupne aj s prestávkou ozdravuje, robí to štýlom „kde sa rúbe les, tam lietajú triesky“.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Rekordný rast minimálnej mzdy od budúceho roka, ktorým sa chváli sám premiér, je možné považovať za rovnaký štýl politiky. Na jednej strane sa vyhlasuje boj so stále nadpriemernou nezamestnanosťou voči eurozóne aj Európskej únii, na strane druhej sa hádžu polená pod nohy zamestnávateľom. Lenže, tentoraz to nie je len na kritiku.

Odvodová úľava

Ak existuje jedno opatrenie vlády R. Fica, ktoré neskončí na smetisku dejín ako to, ktoré poškodzuje podnikateľské prostredie, je to odpočítateľná položka na zdravotné odvody. Krok, ku ktorému sa odhodlala vláda, do veľkej miery uhasí škody po raste minima ešte pred samotným požiarom. Z jednoduchého dôvodu. Minimálna mzda má síce od budúceho roka narásť o takmer osem percent na 380 eur mesačne, ale zároveň sa do tejto sumy nebudú platiť žiadne zdravotné odvody. Tak zo strany zamestnanca, ako aj zamestnávateľa. Do príjmu 570 eur sa bude úľava znižovať a až od tejto sumy vyššie úplne zanikne. V praxi to znamená jediné – okolo pol milióna ľudí získa desiatky eur v čistom, zatiaľ čo ich zamestnávatelia budú mať kompenzované náklady na vyššiu minimálnu mzdu. Ráčilo by sa zatlieskať. Ale proklamovaný pozitívny dosah tohto kroku na trh práce je otázny.

Štát očakáva, že úľava postrčí zamestnávateľov k vytváraniu nových pracovných miest. „Pripravené opatrenia pomôžu vytvoriť nové pracovné miesta, pretože odvodová odpočítateľná položka sa netýka len minimálnej mzdy, ale všetkých miezd až do 570 EUR,“ konštatoval pre TREND analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií Branislav Žúdel. Ministerský think-tank konkrétne odhaduje, že celkový vplyv na zamestnanosť bude okolo päťtisíc nových pracovných miest. Firmy by mali spolu na zdravotných odvodoch ušetriť 70 miliónov eur. Ale ani tak nebudú víťazmi všetci. Minimálna mzda má totiž šesť pásiem podľa náročnosti práce. Odvodová úľava zachytáva len prvé tri. To znamená, že zamestnávatelia, ktorí budú od januára platiť vyšší minimálny plat od 608 do 760 eur, nedostanú ako kompenzáciu nič. IFP tvrdí, že takých prípadov nie je veľa. Koľko ich je, však nie je známe.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 48/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.