Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo liečba neplodnosti láka oligarchov

06.12.2014, 05:00 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

Do zatiaľ skromného segmentu asistovanej reprodukcie začali vstupovať veľké mená z biznisu. Český minister financií, vlastník holdingu Agrofert a najbohatší muž Slovenska Andrej Babiš investoval do najväčšieho centra na liečbu neplodnosti v krajine. Jednu kliniku v susednom Česku ovládajú aj ľudia blízki finančnej skupine Penta.

 • Tlačiť
 • 2

Aspoň pätina českých detí narodených vďaka umelému oplodneniu bude počatá na jednej z kliník Andreja Babiša. Tie ovláda cez investičný fond Hartenberg Holding. Na Slovensku je zatiaľ jeho vstup na trh reprodukčnej medicíny pozvoľnejší, no i tu sa zhostil najväčšieho centra na liečbu neplodnosti v krajine. Zdá sa tak, že zdravotníctvo, v ktorom priam notoricky chýbajú peniaze, zlákalo ďalšieho veľkého oligarchu. Konkurentmi v asistovanej reprodukcii sú mu lekári, ale aj investičné skupiny.

Jeden a pol miliardy do konca roka

S medicínskymi akvizíciami pritom fond s peniazmi českého ministra financií nekončí. Obrat firmy FutureLife, pod ktorú patrí celý zdravotnícky biznis Hartenbergu, dosahoval v polovici novembra 975 miliónov českých korún. Do konca roka má podľa plánov vedenia narásť až o päťdesiat percent. Podnik má už totiž rozohrané ďalšie obchody.

Fond začal prostredníctvom dcérskej firmy FutureLife s investíciami už v máji, keď kúpil brnianske zariadenie Reprofit International, ktoré je lídrom v liečbe neplodnosti v Česku. Vzápätí získal aj pražské GynCentrum. V súčasnosti má v Českej republike šesť kliník, vďaka čomu podľa českého týždenníka Ekonóm ovláda už dvadsať percent tamojšieho trhu. Na Slovensku získal bratislavskú kliniku Iscare, ktorá má pobočku aj v Martine. Šéf a minoritný spoluvlastník investičného fondu Jozef Janov sa vyjadril, že do konca roka by pod FutureLife malo patriť deväť firiem, ktoré prevádzkujú spolu dvanásť kliník a deväť laboratórií. Nedávno kúpené kliniky sa zameriavajú dominantne na liečbu neplodnosti, no v ponuke ich služieb možno nájsť aj plastickú a estetickú chirurgiu, gynekológiu či liečbu obe zity. Zdravotníctvo považujú investori za zaujímavé najmä z hľadiska jeho stability a stále rastúceho dopytu po službách. Na rozdiel od väčšiny iných odvetví sa situácie, že by ľudia nepotrebovali zdravotnú starostlivosť, netreba obávať.

Známe mená v klinikách

Segment reprodukčnej medicíny je na Slovensku v porovnaní s celkovými nákladmi na zdravotníctvo zanedbateľný. Obrat šiestich najväčších kliník, ktoré ponúkajú služby v tejto oblasti, dosiahol vlani necelých sedem miliónov eur. Zdravotné poisťovne zaplatili zazmluvneným klinikám za mimotelové oplodnenie (IVF) celkovo približne 2,8 milióna eur. Ale napriek pomerne skromným číslam možno medzi majiteľmi zariadení objaviť viaceré zaujímavé mená. Presadiť sa v zdravotníctve na Slovensku zväčša znamená mať aspoň aké-také kontakty v zdravotných poisťovniach. Centrá vybudovali buď lekári, alebo investori, ktorí v liečbe neplodnosti videli zaujímavú príležitosť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Téma - biznis s bábätkami

Tagy Babiš, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.