Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Korupciu v nemocniciach na súdoch nevidieť

10.12.2014, 10:51 | Mária Hunková | © 2014 News and Media Holding

Úplatkárska kauza z bardejovskej nemocnice sa po piatich rokoch vyšetrovania mala konečne dostať do finále. Namiesto toho sa vracia na začiatok.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Obžalobu vznesenú na manažérov Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba, ako aj konateľov stavebných spoločností, ktorí sú do prípadu zapletení, odmietol a vrátil späť na prešetrenie Špecializovaný trestný súd. Podľa neho boli porušené práva na obhajobu. Ak by polícia aj prokuratúra neurobili takýto prešľap, súd mohol prvýkrát za dlhé roky rozhodovať o údajnej korupcii v nemocniciach na manažérskych postoch.

Mimovládne organizácie Transparency International Slovensko a INEKO odhadujú, že slovenské nemocnice by mohli ročne ušetriť 35 miliónov eur, ak by nákupy od externých dodávateľov realizovali efektívne. A podľa ich prieskumov Slováci vnímajú zdravotnícky sektor dlhodobo ako najskorumpovanejší v celej ekonomike. Výsledky činnosti štátnych orgánov tomu zatiaľ nezodpovedajú. Za posledných desať rokov Národná kriminálna agentúra vyšetrovala 36 prípadov machinácií pri verejnom obstarávaní nemocníc. Dohromady obvinila deväť osôb. Väčšinu prípadov začala riešiť až potom, ako na ne upozornil anonym alebo médiá. Ako ukazujú čísla, zväčša bez viditeľného výsledku aj po rokoch prešetrovania.

Porušili práva

Riaditeľa bardejovskej nemocnice Mariána Petka obvinila polícia ešte v novembri roku 2009 zo zneužitia peňazí z eurofondov. O rok neskôr obvinenie rozšírila a pridala ďalšieho aktéra. Exposlanca Národnej rady za SDKÚ-DS a podpredsedu správnej rady bardejovskej nemocnice Jozefa Patakyho. Podľa polície obaja vzali úplatok a snažili sa legalizovať príjem z trestnej činnosti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.