Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lietajúce roboty sa vznášajú nad Slovenskom

13.12.2014, 05:00 | Marián Biel | © 2014 News and Media Holding

Technológia, ktorá môže zmeniť svet podobným spôsobom ako svojho času iPhone od americkej firmy Apple. Drony a bezpilotné lietadlá vzbudzujú veľké očakávania nielen vo sfére armádnej techniky, ale sú ako stvorené aj pre podnikateľov v poľnohospodárstve či stavebníctve na Slovensku

 • Tlačiť
 • 5

Zapne si televízor v obývačke a do ruky vezme ovládaciu jednotku. Obrazovka ukazuje pastviny na jeho 10-hektárovej farme neďaleko Partizánskeho. V oblasti sa má pohybovať medveď a už o jednu ovcu prišiel. Preletí nad ohradami popri lesíku. Veľký predátor je zatiaľ nezvestný, ale na videu vo full HD rozlíšení zazrie líšku. Pre chov jeho hydiny to tiež nie je vítaný hosť. Obraz sa znesie nižšie a líška zmätene beží preč. Zvečerieva sa, tak sa pre istotu rozhodne zahnať ovce do košiara. Už sú na bzučivý zvuk zvyknuté a poberajú sa tým správnym smerom. O pár minút pristane. Všetko je v poriadku. Ešte musí dať svoj dron nabíjať.

Nejde o žiadnu scénu zo sci-fi filmu. Ale o bežný deň slovenského farmára, ktorému pri jeho podnikaní pomáha ešte stále exoticky vyzerajúca, no už štandardne dostupná technológia. Drony, bezpilotné lietadlá či UAV, zažívajú rozmach v zahraničí približne dva až tri roky. Výhody dostať sa a vidieť tam, kam sa doteraz dostala len klasická helikoptéra či lietadlo, si však začínajú uvedomovať aj slovenskí podnikatelia. Možnosti využitia dronov sú až prekvapivo široké.

Lepší ako traktor

Farmár od Partizánskeho investoval do svojej kvadrokoptéry približne 2 500 eur na začiatku tohto roka. So vstavanou kamerou, ktorá video prenáša bezdrôtovo do televízora alebo aj jeho smartfónu, má celú svoju farmu doslova pod palcom. Verí, že investícia sa mu už vrátila. „S dronom oveľa ľahšie nájdem zatúlané zviera či spozorujem nejakého medveďa, ak viem, že sa potuluje po okolí. A keď si vezmete, že jedna koza stojí aj dvesto eur, náklady sa pomerne rýchlo vrátia,“ dodáva.

Neďaleko Malaciek pomocou podobného zariadenia dohliada Ján na pasienky s rozlohou až 25 hektárov. Ak by ju mal denne skontrolovať, strávil by na pochôdzke aspoň dve hodiny. Keď sa vlani sťahoval na miesto hlavného správcu na túto farmu, uvažoval, ako vyrieši práve kontrolu takého rozsiahleho územia. S traktorom to tiež nie je najrýchlejšie a ani ekonomické, možno by to vyriešil skôr štvorkolesový skúter. Dron mu prišiel ako najvhodnejšie riešenie. A keďže mal skúsenosti s elektrotechnikou, dal si poradiť od známych modelárov a nekúpil si hotové zariadenie, ale zostavil si vlastné. „Nie je problém objednať si z internetu všetky komponenty. Postavil som si tak modulárny dron s doletom aj nosnosťou podľa vlastných potrieb.“

Ján pritom išiel ešte ďalej. Na kontrolu videa nepoužíva tablet ani televízor, ale videookuliare. „Počas slnečných dní je obraz neporovnateľne lepší než na nejakom displeji. A navyše má s okuliarmi človek pocit, ako keby lietal, a farmárčenie je ešte o niečo zábavnejšie.“ Svoj dron používal aj ako pastierskeho psa. Po niekoľkých týždňoch si dobytok zvykol, začal dron ignorovať a už to nefungovalo. Na kontrolu pastvín je však podľa Jána toto zariadenie nenahraditeľné. Ušetrilo mu už stovky hodín a mohol ich venovať inej práci, ktorej je na farme vždy dostatok. Uvažoval aj o ozajstnom drone, teda malom modeli lietadla, ktoré vo vzduchu vydrží dlhší čas. Ale nedokáže stáť na mieste a horšie by sa mu počítali kravy, kone a ostatné chovné zvieratá.

Lietajúci biznis

Samozrejme, bezpilotné lietadlá či kvadrokoptéry sa zatiaľ využívajú predovšetkým na vyhotovenia fotografií a videí z výšky niekoľko desiatok až stoviek metrov. Nielen pre zábavu, ale aj ako umenie. Slovenský filmár a fotograf Braňo Molnár pri tvorbe svojich dokumentov o prírode v Nízkych Tatrách alebo povodí Dunaja využil tiež zábery zo vzduchu, ktoré filmu dodávajú úplne nový rozmer.

Dosah rozvoja rôznych bezpilotných lietadiel na ekonomiku môže byť zásadný. Ide o priveľmi čerstvý trend na to, aby boli prezentované nejaké presnejšie štúdie alebo prieskumy na slovenskej či európskej úrovni. V USA sa tým však zaoberajú najintenzívnejšie. Podľa posledného prieskumu Medzinárodnej asociácie pre bezpilotné letecké systémy (AVVSI) by úplné schválenie používania dronov na komerčné ciele prinieslo do troch rokov 70-tisíc nových pracovných miest. Do desiatich rokov by biznis s dronmi v tejto krajine mal generovať tržby vo výške až 80 miliárd dolárov ročne.

Zdroj: Profimedia.cz

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Téma - drony nad Slovenskom

Tagy dron, drony, letectvo, lietanie, robotika, roboty

Súvisiace články

Lietať nemôže každý

Lietať nemôže každý

Legislatíva spojená s bezpilotnými lietadlami je komplikovanejšia, ako by sa mohlo zdať 2

Chceme drony prenajímať aj s pilotom

Prichádza doba dronová

Richter objavil Ameriku za 160-tisíc eur

Penta zhasne v SDKÚ

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.