Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Penta zhasne v SDKÚ

12.12.2014 | Zuzana Petková | © 2014 News and Media Holding

Symbol reforiem na slovenskej politickej scéne SDKÚ-DS čaká nepekný koniec. Stranu, ktorá bola kedysi lídrom pravice, opustila väčšina jej poslancov, odchádzajú jej členovia a rozpadá sa regionálna štruktúra.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Čísla z novembrového prieskumu verejnej mienky, kde agentúra Polis namerala strane len tri percentá, jej nedávajú šancu na vzkriesenie. Poslednú ranu jej môže zasadiť pre nesplatené úvery Privatbanka.

Podľa dvoch zdrojov z prostredia SDKÚ-DS sa banka Penty domáha vyrovnania záväzkov. Peniaze z Privatbanky si požičalo ešte bývalé vedenie strany. Počítalo s tým, že ich splatí z príspevkov štátu za voľby. Tie však pre SDKÚ-DS nedopadli tak, ako čakala. Peniaze zo štátneho rozpočtu za poslanecké mandáty a voličské hlasy prišli v dôsledku slabého volebného zisku na stranícky účet v nižšej sume, ako strana predpokladala.

90 dní na vyrovnanie

K 30. júnu 2014 sa stal splatným jeden z úverov vo výške milión eur. Nedávno Privatbanka oznámila, že k termínu splatnosti sa blíži aj ďalší úver za 400-tisíc eur. Od 25. novembra je bankový úver v defaulte. SDKÚ-DS má teraz 90 dní na to, aby dlhy vyrovnala. V opačnom prípade si môže banka začať uplatňovať záložné právo k pohľadávkam.

„Voči Privatbanke máme štandardný úverový vzťah, rozprávame sa, ako riešiť situáciu,“ uvádza pokladník SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Podľa neho je pochopiteľné, že banka má po posledných udalostiach naštrbenú dôveru voči strane. „Čaká na to, ako rýchlo budeme vedieť skonsolidovať situáciu. Ak sa nám to podarí v krátkom čase, nebude hroziť žiadna exekúcia,“ tvrdí Ľ. Kaník.

Je pravdepodobné, že Privatbanka sa pokúsi pohľadávku predať. Banka podrobnosti o vzťahu s klientom, aj keď ide o politickú stranu, nezverejňuje.

Podľa informácií TRENDU má v súvislosti s pohľadávkou 1,4 milióna eur záložné právo na budovu na Šancovej ulici v širšom centre Bratislavy, ktorá do majetku prešla, keď sa SDKÚ zlúčila s Demokratickou stranou (DS). Sumu vo výške 450-tisíc eur ďalej môže vymáhať od bývalého pokladníka strany Ondreja Mateja, ktorý ručil majetkom svojej firmy. Banka si tiež môže nárokovať na príspevok, ktorý strane štát vyplatí do konca júna budúceho roka.

Expokladník dostal z banky list

List od Privatbanky dostal nedávno expokladník O. Matej, stopercentný vlastník firmy Eplfinance, ktorá sa banke zaručila za dlžobu SDKÚ-DS. O. Matej tvrdí, že už vtedy hrozil strane krach. Privatbanka podľa neho za záruku zlepšila úrokovú sadzbu.

Ani to zrejme nestačilo, aby si SDKÚ-DS splnila záväzky. „Dostal som vyrozumenie, že jeden úver je po splatnosti a druhý sa k nej blíži. To znamená, že ak SDKÚ-DS neuhradí peniaze do bankou stanoveného termínu, Privatbanka si uplatní pohľadávku voči Eplfinance a ja sa stanem veriteľom strany,“ uvádza pre TREND. Expokladník môže už po druhýkrát doplatiť na túto transakciu. Keď chcel nedávno kandidovať proti Pavlovi Frešovi na miesto predsedu, bol nútený vzdať sa kvôli škandálu, ktorý súvisel so zárukou Eplfinance.

Spoločnosť totiž podľa neho nemala hotovosť, aby sa mohla za SDKÚ-DS zaručiť. A tak si sama požičala od právnika podnikateľa Ivana Kmotríka Dušana Repáka a od firmy blízkej Vladimírovi Poórovi. Expokladníkovi požičali podnikatelia za veľmi nízke úroky 0,15 a 1,21 percenta ročne. Mená Kmotrík a Poór vyvolali u časti strany pobúrenie, a tak sa financmajster vzdal funkcie aj ambícií v SDKÚ-DS.

Po O. Matejovi prebral stranícku pokladňu Ľ. Kaník, ktorý verí, že sa SDKÚ-DS podarí zachrániť. „Prechádzame najzložitejším obdobím, je to následok dlhodobejšieho vývoja,“ hovorí. Dodáva, že stále je to strana, ktorá presadila modernizačné zmeny a stojí na hodnotách slobody a demokracie.

Pokladník SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Z SDKÚ je len torzo

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 49/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Dzurinda, Frešo, Kaník, peniaze, Penta, Privatbanka, SDKÚ-DS

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.