Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Richter objavil Ameriku za 160-tisíc eur

11.12.2014, 00:51 | Filip Obradovič | © 2014 News and Media Holding

Ambícia ministra práce Jána Richtera ozdraviť trh práce dosiahla svoj vrchol. V rukách má totiž štúdiu s názvom Národná stratégia zamestnanosti, ktorá je výsledkom desaťmesačného snaženia Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Za projekt zaplatil príspevkovej organizácii svojho rezortu celkovo 160-tisíc eur.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

richter

Vo finálnom dokumente možno nájsť zadefinované ciele, štatistické údaje a opis situácie na trhu práce v minulosti, súčasnosti a aj budúcnosti. Problém je, že o konkrétnych riešeniach niet ani chýru, ani slychu.

Bez pridanej hodnoty

Podľa štúdie si Slovensko stanovilo cieľ dosiahnuť do roku 2020 úroveň zamestnanosti 72 percent. Dnes je to okolo šesť až sedem percent menej. Opatrenia, ktoré by mali pomôcť splniť métu, vyčíslili autori dokumentu na vyše desať miliárd eur.

A ako by to malo vyzerať v praxi? Pre lepšiu ilustráciu treba niektoré „opatrenia“ vymenovať: „podporovať“ udržateľnú samostatnú zárobkovú činnosť, „priorizovať“ rozvoj sociálnej ekonomiky – ľudsky povedané návrat k sociálnym podnikom, „priorizovať“ podporu tvorby pracovných miest v sektoroch a regiónoch, ktorých obnova a rozvoj vytvoria predpoklady na zvýšenie ich príspevku k ekonomickému rastu, „pripraviť“ programy v súlade s prechodom na zelené hospodárstvo, „monitorovať“, vyhodnotiť a prípadne rozšíriť zavedené zníženie odvodového zaťaženia zamestnávateľov a mnoho ďalších.

Hľadať konkrétne riešenia v 80-stranovej strategickej štúdii sa neoplatí. Všetko sú len všeobecné, verejne známe frázy, ktoré sa v slovenskom priestore opakujú roky. Napriek tomu si ministerstvo práce za týmto dokumentom stojí. „Štúdia je prínosná najmä vo vzťahu k tým politikám, ktoré na národohospodárskej úrovni ovplyvňujú vytváranie podmienok na vstup na trh práce a sú v kompetenčnej pôsobnosti iných ústredných orgánov štátnej správy, zamestnávateľov, vzdelávacích inštitúcií a podobne,“ povedal hovorca rezortu Michal Stuška. Na otázku TRENDU, ktoré konkrétne kroky z nej vyplynú, M. Stuška reagoval, že v tomto čase sa už finalizujú niektoré návrhy zmien zo štúdie. Ktoré to sú, nepovedal.

TREND sa tiež spýtal autora dokumentu, Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR), ktoré opatrenia by označil za kľúčové a odporučil ministrovi práce. Opäť jasnú odpoveď nedostal. Riaditeľka inštitútu Silvia Porubänová len konštatovala, že Slovensko musí vytvoriť do roku 2020 viac ako 150-tisíc pracovných miest, čo si vyžiada minimálne desať miliárd eur. „Stratégia ukazuje cestu, ako váhu i zodpovednosť tohto mimoriadne ťažkého záväzku efektívne a spravodlivo ,rozložiť‘ medzi štát, zamestnávateľov a domácnosti,“ dodala.

Suma 160-tisíc eur

Štúdia má byť komplexným samostatným strategickým dokumentom pre zamestnanosť. Tak sa to píše v zmluve medzi ministerstvom práce a IVPR, ktorú podpisovali J. Richter a S. Porubänová. Len za tento dokument, čo je druhá fáza projektu, mal rezort zaplatiť 117-tisíc eur. Ďalších 43-tisíc eur išlo na prvú fázu, ktorým bola „Stručná funkčná analýza“.

Ministerstvo, ako aj inštitút však celkovú sumu nepovažujú za premrštenú. Podľa S. Porubänovej bola dokonca ešte nízka. Finálny „strategický“ materiál totiž vychádza zo štrnástich samostatných analýz, ktoré bolo nutné tiež napísať. Pričom podľa M. Stušku treba prihliadať aj na ďalšie aktivity, ktoré s tým súviseli, napríklad workshopy či konferencie. „Výsledkom je a hlavne bude aj implementačný dosah a vplyv tohto projektu,“ tvrdí S. Porubänová.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 49/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy richter

Súvisiace články

Keď Richter čaruje

Keď Richter čaruje

Pracujúcich na Slovensku pribúda. Napriek snahe ministra práce pripísať si zásluhy je vplyv jeho politiky a vládneho Smeru minimálny

Richter nariadil v Sociálnej poisťovni štátny dozor. Štvú ho nejasnosti

Lietajúce roboty sa vznášajú nad Slovenskom

Penta zhasne v SDKÚ

Začem bukvy, vsjo jasno

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.