Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto chňapne po krídle Ikaru

06.02.2014, 17:00 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

V krátkom čase dochádza na malom slovenskom knižnom trhu k ďalšej veľkej zmene. Nemeckí majitelia Ikaru v týchto dňoch rokujú o predaji najväčšieho slovenského vydavateľstva. Podľa neoficiálnych informácií TRENDU má záujemca za sebou prinajmenej kapitál finančnej skupiny J&T.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Ikar, J&T

Niečo sa deje

Slovenský Ikar patrí do skupiny nemeckého vydavateľského domu Bertelsmann a jeho priamym majiteľom je česká spoločnosť Euromedia Group. Tá zastrešuje aj české vydavateľstvá Knižní klub, Odeon, Universum a Yoli i tamojší Ikar. Bertelsmann vstúpil na český a slovenský knižný trh v roku 1991 a v nasledujúcej dekáde získal postupne štyri významné vydavateľstvá. Situácia sa zmenila a nemecký vydavateľ sa zhruba päť rokov pokúša svojich firiem v strednej a východnej Európe zbaviť.

Medzi vydavateľmi a predajcami kníh sa už viackrát pošuškávalo, že Euromedia a s ňou aj Ikar by mohli skončiť v rukách finančnej skupiny J&T, respektíve jej blízkych firiem či siete kníhkupectiev Panta Rhei. Práve v týchto dňoch je podľa informácií TRENDU z viacerých nezávislých zdrojov zavŕšenie dohody o predaji na spadnutie, aj keď vedenie vydavateľstva sa o veci vyjadruje len veľmi opatrne.

„Momentálne prebiehajú rokovania medzi majiteľom a záujemcom,“ informuje PR manažérka Ikaru Mária Lešková. Meno záujemcu ale vedenie firmy zatiaľ drží v tajnosti. „Nekomentujeme žiadne špekulácie,“ reaguje komunikačný manažér Bertelsmannu Matthias Wulff.

TREND sa na kúpu Ikaru pýtal aj v J&T. Linda Gáliková z komunikačného odboru odporučila obrátiť sa s otázkami priamo na majiteľov Panta Rhei. Zakladateľ a oficiálne majoritný vlastník siete kníhkupectiev László Bödők tvrdí, že Panta Rhei toto vydavateľstvo nekupuje. „Pracujeme na rôznych transakciách a určite sa radi pochválime, keď budú úspešne dotiahnuté. Zatiaľ ale prosíme o trpezlivosť,“ odpisuje Igor Mrva, predseda predstavenstva Diversified Retail Company (DRC), ktorá má v kníhkupectve menšinový podiel.

Majiteľ Panta Rhei L.Bödők vraví, že ich spoločnosť Ikar nekupuje.

Dominový efekt

Vstup J&T do biznisu s knihami sa datuje na august 2012. Skupina sa stala finančným partnerom DRC, ktorá kúpila 40-percentný podiel v Panta Rhei. Sieti kníhkupectiev to pomohlo uniknúť hrozbe konkurzu, keď v tom období neplatila dodávateľom a distribútor TK Belimex a vydavateľstvo Tatran na ňu v lete podali návrh na konkurz. Po transakcii s DRC sa problémy urovnali a Panta Rhei s 27 kamennými predajňami funguje ďalej. Väčšinový podiel v spoločnosti si udržal pôvodný majiteľ L. Bödők.

V obchode s knihami na Slovensku dokáže kríza jedného hráča poriadne zakývať aj s ostatnými. Podobne ako pred dvoma rokmi, aj vlaňajšok ukázal, ako funguje trh, na ktorom takmer nik nikomu neplatí. Neplatiace kníhkupectvá ťahajú dole distribútorov a tí vydavateľov, ktorí zase neplatia svojim dodávateľom a autorom. Zlyhanie jedného článku pripomína následkami dominový efekt.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 5/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Ikar, J&T

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.